Steinberg prezentuje Cubase Pro 8.5

Cubase 8.5Cubase to jedna z najstarszych rodzin programów typu DAW, pamiętająca jeszcze czasy komputerów osobistych firmy Atari. Jej najnowsze wcielenie, wydane niemal dokładnie rok temu Cubase Pro 8, doczekało się właśnie pierwszej dużej (a co za tym idzie – płatnej) aktualizacji.

Twórcy wersji 8.5 skupili się głównie na wprowadzaniu małych poprawek usprawniających działanie programu. Zmiany te dotknęły niemal każdego elementu aplikacji, poczynając od funkcji nagrywania, idąc przez obsługę sekcji miksera i ścieżek MIDI, a kończąc na zarządzaniu biblioteką. W aktualizacji znalazło się jednak również miejsce dla dwóch większych nowości. Pierwszą z nich jest Retrologue 2, czyli nowa wersja wirtualnego syntezatora firmy Steinberg, wzbogacająca ten instrument o pokaźny zestaw nowych funkcji (m.in. dodatkowy oscylator, nowe LFO, arpeggiator i dodatkowe efekty) oraz ponad 400 nowych presetów. Drugą wartą uwagi nowością jest VST Transit – narzędzie/usługa ułatwiająca zdalną współpracę z innymi użytkownikami programu Cubase 8.5 za pomocą chmury. Warto też zaznaczyć, że obie te nowości zobaczymy również w Cubase Artist 8.5 – czyli nieco okrojonej, ale za to tańszej wersji programu. Działanie wszystkich nowych funkcji opisano bardzo szczegółowo w nagraniach wchodzących w skład poniższej playlisty.

Ceny aktualizacji do wersji Pro 8.5 wahają się od 49,99 euro dla posiadaczy Cubase Pro 8 do 299 euro dla posiadaczy Cubase 4/5.  Ceny aktualizacji dla wersji Artist wynoszą 49,99 euro (aktualizacja z Artist 8), 99,99 euro (Artist 7,5) oraz 149 euro (Artist 6/6.5/7). Osoby, które kupiły i aktywowały starszą wersję Cubase po 15 października 2015 roku otrzymają aktualizację za darmo. Więcej informacji na temat Cubase Pro 8.5 znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Steinberg.