Cthulhu VST

Mimo iż postać Wielkiego Przedwiecznego od dawna stanowiła inspirację dla muzyków to wtyczka Cthulhu VST jest chyba pierwszym przypadkiem w którym inspiracja ta posłużyła do stworzenia narzędzia a nie gotowego utworu. Pod tą niezwykle nośną nazwą (aż dziw, że nikt nie wykorzystał jej wcześniej do stworzenia jakiegoś pokręconego, wirtualnego instrumentu) kryje się bowiem niezwykle rozbudowany efekt MIDI składający się z dwóch modułów: Chords Module i Arp Module. Osobą odpowiedzialną za ten twór jest Steve Duda, muzyk-programista znany głównie ze swojej współpracy z pewną martwą myszą, w którego programistycznym portfolio możemy znaleźć również takie wtyczki jak Nerve i LFO Tool.

Pierwszy z modułów który znajdziemy w Cthulhu VST służy do zapisywania akordów i odgrywania ich za pomocą jednego klawisza (a konkretniej, za pomocą jednej wchodzącej nuty MIDI). Duda stworzył go z myślą o muzykach mających problemy z wyjściem po za typowe progresje akordów do których zdążyli się przyzwyczaić. Do modułu tego dołączono bibliotekę składającą się z 150 gotowych akordów, nic nie stoi jednak na przeszkodzie by poszerzyć ją o własne, wprowadzane za pomocą myszki, klawiatury sterującej lub innego kontrolera MIDI.

Drugi moduł to niezwykle rozbudowany Arpeggiator, czyli efekt służący do rozbijania nut akordów na melodyjne sekwencje. Znajdziemy w nim aż 8 zakładek pozwalających na szczegółową edycję naszych arpeggio.  Pozwalają one między innymi  na zmianę oktaw wybranych nut, zmianę ich długości i głośności czy dodawanie do nich współbrzmiących dźwięków.

Wtyczka dostępna jest na stronie http://www.xferrecords.com/products/cthulhu za kwotę 39 $ Niedługo jednak powinno się pojawić darmowa wersja demo dzięki której będziemy mogli na własnej skórze poczuć moc Jego Mackowatości bez wydawania pieniędzy.