Crudman – jednotaśmowy melotron zrobiony ze starego Walkmana

CrudmanMelotron to instrument muzyczny zaprojektowany we wczesnych latach sześćdziesiątych i będący przodkiem współczesnych samplerów. Jego działanie opierało się na taśmach z zapętlonymi dźwiękami (mogły być to pojedyncze nuty lub całe sekwencje) sterowanymi za pomocą wbudowanej klawiatury przypominającej tą znaną z pianin czy fortepianów. Większość melotronów wyposażona była też w szereg pokręteł umożliwiających prostą modulację brzmienia.

Instrument ten został wprawdzie dość szybko wyparty przez o wiele tańsze, mniejsze i bardziej niezawodne samplery, romplery i syntezatory, jednak dość specyficzny charakter brzmienia (wynikający głównie z jego niedoskonałości) w połączeniu z faktem, iż można było go usłyszeć w wielu klasycznych utworach rockowych (najsławniejszym przykładem jest chyba wstęp do utworu „Strawberry Fields Forever” grupy The Beatles) pozwoliły mu zapisać się na stałe w historii współczesnej muzyki.

Widoczny na powyższym zdjęciu Crudman stanowi próbę odświeżenia koncepcji leżącej u podstaw działania Melotronu i zamknięcia jej w o wiele bardziej kompaktowej formie. By osiągnąć ten cel wykorzystano stary Walkman do którego wystarczy włożyć kasetę z zapętlonym pojedynczym dźwiękiem. Za zmianę jego wysokości odpowiada podłączona klawiatura MIDI kontrolująca pracę silników odtwarzacza. W praktyce wygląda i brzmi to tak:

Z racji na wykorzystanie jednej taśmy instrument ten jest z założenia monofoniczny. Wykorzystując jednocześnie kilka egzemplarzy Crudmana możliwe jest stworzenie z nich instrumentu polifonicznego.

Crudman dostępny jest do nabycia na oficjalnej stronie firmy Crudlabs, gdzie znajdziemy też wiele szczegółów technicznych dotyczących jego konstrukcji (w tym obszerny opis problemów technicznych z jakimi musieli się zmierzyć twórcy i sposobów w jakie udało się je rozwiązać). Instrument kosztuje obecnie $375 + podatek i koszt wysyłki. Pierwsza partia urządzeń zdążyła się już niestety wyprzedać. Następna trafi do sprzedaży we wrześniu.