ContinuuMini już dostępny w przedsprzedaży

Haken Continuum był jednym z pierwszych instrumentów typu MPE, któremu udało się osiągnąć sporą popularność. W maju tego roku firma Haken Audio zapowiedziała jego mniejszą, uproszczoną i przede wszystkim tańszą wersję, noszącą nazwę ContinuuMini. Teraz urządzenie to jest już dostępne do nabycia w przedsprzedaży.

ContinuuMini, podobnie jak oryginalny Continuum, będzie mógł działać zarówno jako samodzielny instrument elektroniczny, z własnym wbudowanym silnikiem brzmieniowym, jak i jako kontroler MPE, wysyłający komunikaty MIDI za pośrednictwem złącza USB. Od swojego poprzednika różni się on nie tylko rozmiarem (2,5 oktawy zamiast 4 lub 8), ale też sposobem działania. Podczas gdy oryginalny Continuum wyposażony był w elastyczną membranę, zastępującą konwencjonalne klawisze, wersja Mini posiada w jej miejscu ruchomą płytkę, rozpoznającą położenie palca, ruch i siłę nacisku. Minusem takiego rozwiązania jest to, iż za pomocą ruchomej płytki da się kontrolować parametry najwyżej dwóch dźwięków jednocześnie (płytka jest w stanie rozpoznać położenie i ruch dwóch palców z osobna, jednak siła nacisku będzie wspólna dla obu dźwięków), co stanowi spory krok wstecz w stosunku do wspomnianej wcześniej membrany, która pozwalała sterować niezależnie parametrami aż szesnastu dźwięków. Mimo to wbudowany silnik brzmieniowy jest w stanie obsługiwać 8-głosową polifonię, co można wykorzystać np. używając pedału sustain, brzmień o długim czasie wybrzmiewania lub sterując nim za pomocą dodatkowego kontrolera.

ContinuuMini znajduje się obecnie na etapie zbiórki funduszy w serwisie Kickstarter, w ramach której można zamówić go w przedsprzedaży w cenie 629 USD (standardowa cena instrumentu po wprowadzeniu go do sprzedaży wyniesie 899 USD). Pierwszych pięćdziesięciu nabywców dostanie swoje egzemplarze jeszcze w tym miesiącu. Pozostałe osoby będą musiały czekać do następnego roku. Więcej informacji na temat ContinuuMini znajdziecie na oficjalnej stronie projektu w serwisie Kickstarter.