Conductr 2.1 – nowy moduł perkusyjny i kilka pomniejszych usprawnień

conductr_pantalla2@2x-2561[1]

Conductr to całkiem ciekawa aplikacja na iPada pozwalająca kontrolować zarówno program Ableton Live jak i Traktor Pro 2. W odróżnieniu od większości konkurencyjnych narzędzi, za które trzeba zapłacić konkretną kwotę pieniędzy, Conductr jest dostępny do pobrania za darmo, a użytkownik płaci tylko za te funkcje (nazywane przez twórców aplikacji „modułami”) z których naprawdę chce skorzystać.

Najnowsza aktualizacja aplikacji oznaczona numerem 2.1 wprowadziła właśnie kolejny taki moduł. Nosi on nazwę Brandl (na cześć austriackiego perkusisty Martina Brandlmayra) i służy do obsługi instrumentów perkusyjnych w programie Ableton Live. Nowy element posiada dwa tryby działania: standardowy i ergonomiczny. Ten pierwszy opiera się na dość typowej dla instrumentów tego typu siatce szesnastu wirtualnych padów i nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle konkurencji. Dużo ciekawiej prezentuje się natomiast drugi tryb, zaprojektowany w ten sposób, by zapewnić nam jak najbardziej swobodne rozłożenie dłoni na tablecie. Wystarczy dotknąć powierzchnię ekranu pięcioma palcami by program automatycznie podzielił ją na pięć segmentów o odpowiedniej wielkości i rozmieszczeniu. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż twórcy zastosowali kilka różnych mechanizmów mających zapewnić użytkownikowi pewien zakres kontroli nad dynamiką (ekrany obecnie dostępnych modeli iPada nie rozpoznają siły uderzenia ani nacisku).

Oprócz nowego modułu perkusyjnego wersja 2.1 przyniosła ze sobą także kilka pomniejszych zmian dotyczących głównie obsługi programu Traktor Pro 2. Darmowa wersja aplikacji dostępna jest do pobrania w internetowym sklepie App Store. Osoby, które wykupiły pełen zestaw modułów dla programu Ableton mogą pobrać nowy moduł za darmo (wystarczy zaktualizować aplikację).