Code – nowa seria klawiatur sterujących od M-Audio

CodeFirma M-Audio kojarzona jest w naszym kraju głównie z niedrogimi, prostymi klawiaturami MIDI z serii Keystation, jednak obecnie w jej ofercie znaleźć można również o wiele bardziej rozbudowane urządzenia. Idealnym przykładem jest zaprezentowana niedawno seria Code.

Nowe klawiatury sprzedawane będą w trzech standardowych rozmiarach, posiadających odpowiednio 61, 49 i 25 półważonych klawiszy z funkcją aftertouch. Wszystkie modele zostaną wyposażone w zestaw szesnastu dużych, czułych na siłę uderzenia padów z kolorowym podświetleniem, koła pitch i modulacji, niewielki wyświetlacz LED, zestaw przycisków funkcyjnych, 5-pinowe złącza MIDI, złącza USB oraz dotykowy panel X-Y. Dwa największe modele posiadać będą dziewięć faderów i osiem enkoderów obrotowych, natomiast w najmniejszym modelu liczba ta zostanie ograniczona do ośmiu faderów i czterech potencjometrów.

Kontrolery Code wyposażone zostaną też w kilka nieco rzadziej spotykanych funkcji, takich jak opcja podzielenia klawiatury na cztery strefy o różnych ustawieniach oraz możliwość wysyłania komunikatów HID, co pozwoli między innymi na przypisywanie skrótów klawiaturowych do przycisków funkcyjnych oraz kontrolowanie kursora za pomocą panelu dotykowego. Wiele wskazuje też na to, że większość ustawień klawiatury będzie można programować z poziomu hardware, co z pewnością przypadnie do gustu osobom, które nie korzystają podczas tworzenia muzyki z komputera.

Klawiatury z serii Code sprzedawane są w zestawie z oprogramowaniem Ableton Live Lite oraz wirtualnymi instrumentami Loom i Hybrid 3. Ceny poszczególnych modeli wynoszą odpowiednio $399, $349 i $299. Więcej informacji na temat klawiatur z serii Code znajdziecie na ich oficjalnej stronie internetowej.