Cobalt 2.0 – nowe wcielenie darmowego wirtualnego syntezatora

Cobalt to wirtualny instrument inspirowany hybrydowymi syntezatorami z lat 80, takimi jak Korg DW8000, Ensoniq ESQ-1 czy Kawai K3. Jeszcze niedawno jego cena wynosiła $35, jednak w listopadzie ubiegłego roku jego twórca zdecydował się udostępnić go za darmo. Teraz instrument ten doczekał się nowej, odświeżonej wersji.

Główną zmianą wprowadzoną w Cobalt 2.0 jest nowy silnik graficzny, ułatwiający korzystanie z wtyczki na ekranach z dużą rozdzielczością i pozwalający użytkownikom na tworzenia własnych „skórek”, zmieniających wygląd wirtualnego syntezatora (osoby chcące to zrobić znajdą szczegółowe instrukcję w pliku README). Autor poprawił też optymalizację kodu, dzięki czemu wtyczka stanowi jeszcze mniejsze obciążenie dla komputera (a trzeba zaznaczyć, że nawet pierwsza wersja była pod tym względem dość „lekka”).

Wirtualny syntezator Cobalt 2.0 dostępny jest jako wtyczka VST w wersjach 32 i 64-bitowych. Można go pobrać za darmo z oficjalnej strony autora, gdzie znajdziecie również trzy inne darmowe wtyczki: Sanford Reverb, Sanford Delay i Bass Tightener.