Chrome 43 Beta – przeglądarka internetowa ze wsparciem dla standardu MIDI

Chrome BetaStandard MIDI zaprojektowany został z myślą o zastosowaniu w elektronicznych instrumentach muzycznych, jednak dość szybko okazało się, że równie dobrze sprawdza się on także w innych zastosowaniach. Obecnie ciężko wyobrazić sobie nieobsługujące go programy typu DAW czy aplikacje DJ-skie. Mimo to obsługa MIDI w przeglądarce internetowej wydaje się być nieco zaskakującym pomysłem.

Tą nietypową funkcją jako pierwsza może pochwalić się najnowsza wersja Beta popularnej przeglądarki Chrome, oznaczona numerem 43. Pojawienie się jej jest zaś odpowiedzią na rosnącą popularność wszelkiej maści webowych narzędzi muzycznych, takich jak wirtualne instrumenty, odtwarzacze DJ-skie czy internetowe aplikacje typu DAW. Oczywiście w chwili obecnej rozwiązania tego typu stanowią co najwyżej ciekawostkę, jednak już niedługo mogą stać się one całkiem ciekawą alternatywą dla „normalnych” aplikacji. Główną cechą przemawiającą na korzyść aplikacji internetowych jest bowiem ich łatwa dostępność. Do skorzystania z narzędzi tego typu wystarczy dostęp do internetu i dowolne urządzenie wyposażone w przeglądarkę internetową, co w dobie wszechobecnych smartfonów i tabletów nie powinno stanowić większego problemu. Przykładowe zastosowanie Web MIDI API w praktyce zaprezentowane zostało w poniższym nagraniu.

Więcej informacji na temat obsługi standardu MIDI w przeglądarce Chrome 43 Beta znajdziecie na oficjalnym blogu jej twórców. Osoby zainteresowane samodzielnym sprawdzeniem możliwości tej wersji mogą ją pobrać stąd. Przykładowe muzyczne aplikacje internetowe ze wsparciem dla Web MIDI API znajdziecie zaś tutaj.