Chromawheel – nietypowy kontroler ułatwiający naukę teorii muzyki

Osoby uczące się teorii muzyki mogą obecnie wybierać spośród wielu różnego rodzaju pomocy naukowych mogących ułatwić im to zadanie. Firma Soapbox Music zaprezentowała niedawno ciekawy projekt nietypowego narzędzia dydaktycznego o nazwie Chromawheel, mającego postać kontrolera MIDI.

Górny panel kontrolera Chromawheel podzielony jest na dwie części. Po prawej znajdziemy dwanaście dotykowych paneli ułożonych w kształt koła, do których przypisano dźwięki skali chromatycznej. W jego centrum znajduje się obrotowa drewniana konstrukcja, w której możemy umieszczać drewniane nakładki. Za ich pomocą użytkownik może budować różnego rodzaju skale, które można następnie swobodnie obracać zmieniając ich tonację. W ten sposób łatwo jest dostrzec i zrozumieć zależności pomiędzy poszczególnymi dźwiękami. Lewa strona kontrolera oferuje zaś zestaw przycisków pozwalających zastąpić pojedyncze dźwięki pełnymi akordami oraz zmieniać oktawy. Chromawheel prawdopodobnie będzie mógł działać nie tylko jako kontroler MIDI, ale też jako samodzielny instrument elektroniczny, jednak autorzy projektu jak na razie nie ujawnili żadnych szczegółów na ten temat.

Projekt Chromawheel znajduje się na dość wczesnym etapie rozwoju i jak na razie nie wiadomo jeszcze zbyt wiele na temat jego przyszłości. Jego twórcy nie ujawnili jeszcze planowanej daty premiery ani ceny urządzenia. Zainteresowane nim osoby mogą zapisać się do newslettera na oficjalnej stronie internetowej projektu, gdzie znajdą też nieco więcej informacji na jego temat.