Casio prezentuje XW-DJ1 oraz XW-PD1

Casio XW-DJ1Casio to firma, która swego czasu należała do najpopularniejszych producentów elektronicznych instrumentów muzycznych. Niestety, w ostatnich latach jej aktywność w branży dość znacznie przygasła. Tym bardziej cieszy więc fakt, iż w tym roku Casio powraca z dwoma nowymi „zabawkami” będącymi pierwszymi reprezentantami nowej serii – Trackformer.

casioXW-DJ1[1]Pierwszą z nich jest XW-DJ1, kontroler DJ-ski zaprojektowany z myślą o współpracy z aplikacją Algoriddim Djay 2. Urządzenie zostało wyposażone w całkiem spore, siedmiocalowe koło Jog, cztery pokrętła, dwa suwaki i całą masę przycisków. Producent nie zdradza jeszcze, w jaki sposób wszystko to będzie funkcjonować, jednak krótka notatka prasowa sugeruje, że kontroler ten będzie skierowany do DJ-ów korzystających z urządzeń mobilnych, którzy chcieliby wzbogacić swoje miksy o wszelkiego rodzaju kontrolerystyczne (i turntablistyczne) sztuczki. Swego rodzaju ciekawostkę stanowi zaś wbudowany głośnik. Całe urządzenie będzie zasilane za pomocą baterii.

dj2[1]Drugim urządzeniem z serii Trackformer jest XW-PD1, w którym koło Jog zastąpiono zestawem 16 padów a między przyciskami umieszczono prosty wyświetlacz. Mimo niemal identycznej konstrukcji jest to jednak zupełnie inne urządzenie, skierowane do innej grupy odbiorców. PD1 stanowi bowiem syntezator perkusyjny, wyposażony w sound engine zapożyczony z popularnej serii syntezatorów XW, wbudowany sampler, efektor i rejestrator oraz zestaw gotowych patternów. Producent zaznacza jednak, że urządzenia te zaprojektowane zostały tak, by mogły działać w tandemie, poprzez podłączenie wyjścia audio XW-DJ1 do wejścia audio XW-PD1.

Jak widać firma Casio jak na razie nie zdradziła zbyt wielu szczegółów dotyczących swojej nowej serii urządzeń, ograniczając się jedynie do podstawowych informacji. Na dokładniejszą prezentację trzeba będzie więc poczekać najprawdopodobniej do rozpoczęcia targów NAMM, które odbędą się pod koniec miesiąca. Wiadomo już za to, że oba urządzenia trafią do sprzedaży w ciągu najbliższych miesięcy (pierwsze w styczniu, drugie w marcu), natomiast ich sugerowana cena wynosić będzie odpowiednio $299 i $399.