Cakewalk odświeża serię Sonar i wprowadza nowy model dystrybucji

SONARSeria Sonar nigdy nie należała do najpopularniejszych programów typu DAW. Dobry stosunek jakości do ceny w połączeniu z przyzwoitą funkcjonalnością pozwolił jej jednak utrzymać się na rynku wystarczająco długo by zgromadzić całkiem spore i oddane grono użytkowników. Teraz firma Cacewalk postanowiła całkowicie odświeżyć ten produkt, wprowadzając na rynek jego trzy nowe wersje: Artist, Professional i Platinum.

Nowe wcielenia programu przynoszą ze sobą poprawiony interface użytkownika, kilka nowych narzędzi oraz poprawione wersje tych znanych z wcześniejszych odsłon (pełną listę nowości znajdziecie tutaj). Najciekawszą zmianą wprowadzoną w nowych wersjach oprogramowania jest jednak nowy model dystrybucji oparty na subskrypcjach. Użytkownik może wybrać, czy chce zapłacić za rok z góry (odpowiednio $99, $199 i $499) czy też opłacać co miesięczny abonament (odpowiednio $9.99, $19.99 i $49.99). W tym pierwszym wypadku otrzymuje on pełen dostęp do oprogramowania oraz gwarancję regularnych aktualizacji przez najbliższy rok. W przypadku abonamentu sytuacja wygląda tak, że rezygnując z niego przed upływem roku tracimy dostęp do oprogramowania, natomiast po opłaceniu 12 miesięcy zyskujemy pełną licencję i możemy zachować na zawsze program oraz wszystkie aktualizacje i wtyczki kupione bądź otrzymane w trakcie jego użytkowania. Wtedy też możemy przestać opłacać abonament, a następnie wrócić do niego gdy uznamy, że nam to potrzebne. Na przykład przy okazji kolejnej dużej aktualizacji. Warto też zaznaczyć, że posiadacze poprzednich wersji programu Sonar zyskują zniżki zarówno na zakup pełnej licencji jak i na miesięczny abonament (szczegółowy cennik wraz z porównaniem możliwości każdej wersji znajdziecie tutaj).

Trzeba przyznać, że jest to całkiem ciekawy system, pozwalający użytkownikom samodzielnie określić sposób w jaki płaci za oprogramowanie i, co ważniejsze, aktualizacje. Obiecująco wygląda też możliwość „wynajmowania” programu przez osoby korzystające na co dzień z konkurencyjnych rozwiązań. W teorii jeśli kiedyś uznamy, że w projekcie nad którym pracujemy koniecznie potrzebny nam jeden efekt/instrument/funkcja, która znajduje się np. wyłącznie w Sonar Platinum, nie będziemy musieli od razu kupować całego oprogramowania, lecz będziemy mogli wynająć je na miesiąc za ułamek pełnej ceny.

Nowe programy z serii Sonar będą dostępne do nabycia (lub „wynajęcia”) pod koniec tego miesiąca. Zamówienia przedpremierowe można składać na oficjalnej stronie produktu, na której znajdziecie również więcej informacji na jego temat.