Bitwig Studio 2.2 wprowadzi wsparcie dla Ableton Link

Ableton Link to autorskie rozwiązanie firmy Ableton umożliwiające zdalną synchronizację tempa w programach muzycznych. W chwili obecnej korzystają z niego między innymi Live, Reason, Maschine, Traktor Pro 2, Serato DJ i cała masa mniejszych aplikacji na urządzenia mobilne. Już niedługo do listy tej dołączy Bitwig Studio.

Wsparcie dla Ableton Link pojawi się w nadchodzącej aktualizacji oznaczonej numerem 2.2, znajdującej się obecnie na etapie otwartych testów wersji Beta (osoby chcące wziąć w nich udział powinny zajrzeć tutaj). Wśród pozostałych nowości wprowadzonych w tej wersji znajdziemy też nowe narzędzie – Time Shift – pozwalające wprowadzać precyzyjne poprawki związane z czasem (np. opóźnić daną próbkę o kilka milisekund lub sprawić, że zagra kilka milisekund wcześniej), cztery nowe modulatory, nową wirtualną klawiaturę, ułatwiającą sterowanie wirtualnymi instrumentami za pomocą urządzeń z ekranem dotykowym (chociaż na upartego można ją również obsługiwać myszką) oraz dodatkowy tryb wyświetlania interfejsu, skierowany do osób korzystających z dwóch monitorów (w tym najlepiej jednego dotykowego). Pokładowa biblioteka próbek zostanie zaś powiększona o ponad 3 GB nowych materiałów, wśród których znajdziemy m.in. samplowane instrumenty klawiszowe i automaty perkusyjne.

Aktualizacja Bitwig Studio do wersji 2.2 zostanie udostępniona wszystkim użytkownikom w październiku. Więcej informacji na jej temat znajdziecie na oficjalnej stronie programu.