Bitwig Studio 3 – nowa wersja popularnego programu DAW już dostępna

Na początku roku firma Bitwig zapowiedziała trzecią edycję swojego DAW, Bitwig Studio. Teraz, po trwających od maja testach wersji beta, program ten trafił już oficjalnie do sprzedaży.

Najważniejszą nowością wprowadzoną w trzeciej edycji programu Bitwig Studio jest The Grid – zestaw modułów, z których użytkownik może tworzyć własne instrumenty i efekty. W domyślnym trybie działania narzędzie to automatycznie łączy ze sobą wszystkie dodawane przez nas moduły, dzięki czemu jest znacznie bardziej przystępne dla początkujących niż typowy wirtualny syntezator modularny. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą jednak samodzielnie łączyć ze sobą poszczególne elementy za pomocą wirtualnych kabli, zyskując tym samym większą kontrolę nad tworzoną przez siebie konstrukcją. Poniższe nagranie pokazuje pokrótce, jak działa The Grid oraz jakie rodzaje modułów możemy tam znaleźć.

Na oficjalnym kanale firmy Bitwig zaczęły też już pojawiać się pierwsze poradniki wyjaśniające bardziej szczegółowo poszczególne zagadnienia związane z obsługą The Grid. Pierwszy z nich pokazuje krok po kroku proces budowy wirtualnego syntezatora. Drugi skupia się na modułach służących do modulowania sygnałów.

Jak to zwykle bywa w przypadku nowych wersji programów DAW, Bitwig Studio 3 wprowadza też szereg zmian i usprawnień w interfejsie użytkownika, dodaje kilka nowych funkcji oraz poprawia wydajność i stabilność działania. W tym konkretnym przypadku są to jednak głównie drobne zmiany, przypominające raczej zwykłą aktualizację, a nie duży update zmieniający pierwszą cyfrę numeru wersji. Warto jednak pamiętać o tym, że firma Bitwig zmieniła niedawno formę dystrybucji swojego programu. W odróżnieniu od większości konkurentów nie oferuje ona obecnie pojedynczych płatnych upgrade’ów, zamiast tego dając użytkownikom dwanaście miesięcy darmowych aktualizacji przy zakupie programu. Po upływie tego czasu by otrzymać kolejne aktualizacje trzeba wykupić licencję na kolejny rok, której standardowa cena wynosi 679,34 zł. Można się więc spodziewać, że firma ta będzie teraz dość regularnie wypuszczać aktualizacje takie jak ta – skupiające się niemal wyłącznie na jednej dużej nowości – by zachęcić użytkowników do przedłużania licencji.

Pełną listę zmian i nowości wprowadzonych w Bitwig Studio 3 znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej firmy Bitwig, gdzie można też nabyć wspomniany program. Obecnie jest on dostępny w promocyjnej cenie 1277,87 zł. Standardowa cena wynosi zaś 1619,77 zł.