Bitwig Studio 2 – ruszyły testy wersji beta

Program Bitwig Studio rodził się długo i w bólach, jednak kiedy wreszcie trafił do sprzedaży okazał się całkiem interesującym narzędziem, które szybko zyskało spore grono użytkowników. Od tamtej pory było już tylko lepiej, w dużej mierze dzięki wypuszczanym co jakiś czas aktualizacjom, wzbogacającym wspomniany DAW o nowe, często unikatowe funkcje. Teraz na horyzoncie pojawiła się kolejna wersja tego programu, mająca jeszcze bardziej rozwinąć jego najważniejsze elementy.

Jedną z bardziej charakterystycznych cech programu Bitwig Studio jest duży wybór narzędzi służących do modulowania parametrów wirtualnych instrumentów i efektów. Bitwig Studio 2 przyniesie ze sobą kolejne 24 „modulatory”, które będzie można wykorzystać zarówno z wbudowanymi instrumentami/efektami jak i wtyczkami firm trzecich. W tym pierwszym przypadku pojawi się też możliwość modulowania każdego dźwięku z osobna. Kolejnym wartym uwagi ulepszeniem będzie dziesięć nowych, wbudowanych narzędzi: Spectrum Analyzer, Pitch Shifter, Phaser, Treemonster, Multi-Note, Note Echo, Note Harmonizer, Note Latch, Note Length i Note Velocity. Usprawnionych zostanie też część instrumentów i efektów znanych z pierwszej wersji programu, w tym wirtualny syntezator Polysynth. Wśród pozostałych nowości znajdzie się też lepsza współpraca z zewnętrznymi urządzeniami, wsparcie dla wtyczek VST3 oraz poprawiony interfejs użytkownika.

W chwili obecnej Bitwig Studio 2 znajduje się na etapie zamkniętych testów wersji Beta, do których można zgłosić się tutaj (wymagane jest posiadanie licencji na pierwszą wersję programu). Finalna wersja aplikacji trafi do sprzedaży 28 lutego i będzie kosztowała 379 euro. Cena upgrade’u z poprzedniej edycji wyniesie zaś 159 euro (osoby, które kupiły Bitwig Studio 10 grudnia 2016 roku lub później otrzymają upgrade za darmo). Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Bitwig.