Bitwig Studio 1.3 – pełne wsparcie dla ekranów dotykowych

Bitwig Touch headerGdy trzy miesiące temu firma Microsoft zorganizowała swoją konferencję na targach NAMM jednym z jej najciekawszych momentów była bez wątpienia prezentacja eksperymentalnej wersji programu Bitwig Studio, przystosowanej do pracy z ekranami dotykowymi. Projekt prezentował się naprawdę obiecująco, jednak nic nie wskazywało na to, że w najbliższej przyszłości zostanie on udostępniony oficjalnie dla szerszego grona użytkowników.

Tymczasem ku zaskoczeniu wszystkich firma Bitwig wypuściła dziś kolejną aktualizację swojego flagowego oprogramowania (poprzednia ukazała się ledwie tydzień temu), wprowadzającą właśnie te funkcje, które poznaliśmy podczas lipcowej prezentacji. Premierze nowego wcielenia Bitwig Studio towarzyszy seria krótkich nagrań, prezentujących dokładniej sposób obsługi programu za pomocą palców lub rysika. Pierwsze z nich stanowi pobieżną prezentację nowego interfejsu użytkownika.

Kolejne dwa nagrania koncentrują się na nagrywaniu i edycji ścieżek MIDI. Pierwsze z nich poświęcono pracy z piano roll’em, natomiast drugie dotyczy ścieżek z instrumentami perkusyjnymi. W obu wypadkach warto zwrócić uwagę na okrągłe kontekstowe menu, które pojawia się po dłuższym przytrzymaniu palca na ekranie.

Następne nagranie prezentuje wirtualny kontroler służący do obsługi wtyczek i instrumentów wbudowanych w program, korzystający z podobnego układu dźwięków jaki możemy znaleźć w kontrolerze Linnstrument. Obsługa za pomocą palców daje nam możliwość niezależnego modulowania brzmienia każdego dźwięku z osobna, natomiast rysik (przynajmniej ten dołączany do tabletów Surface Pro) pozwala na kontrolowanie głośności za pomocą siły nacisku.

Przedostatnie nagranie prezentuje pracę w trybie Arrangement. Tutaj ponownie warto zwrócić uwagę na okrągłe menu, które znacznie ułatwia obsługę programu za pomocą samego dotyku.

Na koniec pozostawiono zaś obsługę miksera, przy okazji której zaprezentowano również jak działa dotykowa wersja biblioteki.

Trzeba przyznać, że dotykowe wcielenie programu Bitwig Studio prezentuje się naprawdę całkiem konkretnie. Duża w tym zasługa okrągłego kontekstowego menu, które w pewnym stopniu zastępuje potrzebę korzystania z klawiatury, co czyni obsługę programu za pomocą dotyku wygodniejszą i bardziej intuicyjną. Aktualizacja Bitwig Studio do wersji 1.3 dostępna jest do pobrania za darmo dla wszystkich posiadaczy programu. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to jeszcze ostateczna wersja, lecz tak zwany „Release Candidate”, dlatego też należy ją traktować bardziej jako otwartą betę, w której mogą nadal występować drobne problemy ze stabilnością. Więcej informacji na jej temat znajdziecie tutaj.