Bitwig i Microsoft pracują nad przystosowaniem Bitwig Studio do ekranów dotykowych

Bitwig StudioGłówny problem tabletów z systemem Windows 8 polega na tym, że chociaż w teorii można na nich uruchomić wiele świetnych, profesjonalnych programów, to jednak w praktyce tylko niewielka część z nich jest dobrze przystosowana do obsługi za pomocą ekranu dotykowego. Firma Microsoft stara się rozwiązać ten problem współpracując bezpośrednio z deweloperami nad przystosowaniem ich aplikacji do potrzeb wspomnianej kategorii urządzeń.

Podczas tegorocznej konferencji Microsoftu na targach NAMM wśród aplikacji zaprezentowanych na scenie znalazł się również Bitwig Studio, jeden z najmłodszych programów typu DAW dostępnych obecnie na rynku, stworzony przez byłych pracowników firmy Ableton. Tematem pokazu był nowy, prototypowy interfejs programu przystosowany do obsługi za pomocą ekranów dotykowych (zarówno przy użyciu palców jak i rysika). Rozwiązanie te zaprezentował Thavius Beck.

Trzeba przyznać, że propozycja firmy Bitwig prezentuje się całkiem ciekawie. Dla wielu osób zastosowanie ekranu dotykowego w połączeniu z zaprezentowanym powyżej interfejsem może nawet wyeliminować potrzebę korzystania z zewnętrznych kontrolerów MIDI. Nie da się jednak ukryć, że samo Bitwig Studio to na dal zbyt mało by system Microsoftu mógł konkurować z bogatą ofertą dotykowych aplikacji muzycznych dostępnych na urządzeniach z systemem iOS. Cieszy jednak fakt, iż główni konkurenci Apple zaczynają w końcu myśleć o muzycznych zastosowaniach swoich produktów, gdyż na dłuższą metę najwięcej zyskamy na tym my – użytkownicy.