Behringer RD-808 – budżetowy klon kultowego automatu perkusyjnego TR-808

Ósmy sierpnia to nieoficjalne święto TR-808 – jednego z najsłynniejszych automatów perkusyjnych w historii, który odegrał olbrzymią rolę w kształtowaniu się wielu popularnych gatunków muzycznych, takich jak hip hop, techno czy house. W tym roku firma Roland nie wykorzystała tej okazji do zaprezentowania żadnych nowych produktów. Lukę tę postanowił wypełnić Behringer, który uczcił ten dzień pierwszą oficjalną prezentacją zapowiedzianego kilka miesięcy temu budżetowego klona wspomnianego automatu.

Jak zapewnia producent, RD-808 będzie stanowić wierną kopię TR-808, zarówno pod względem brzmienia, sposobu obsługi jak i wyglądu. Projektanci tego urządzenia od siebie dodali jedynie nowe filtry oraz możliwość sterowania atakiem i sustainem poszczególnych dźwięków. Zwiększono też liczbę złączy na tylnym panelu, dodając m.in. USB oraz dwa złącza MIDI. Poniższe nagranie prezentuje w praktyce działanie prototypowego modelu urządzenia.

Podobnie jak w przypadku poprzednich klonów wykonanych przez firmę Behringer, RD-808 będzie kusił klientów przede wszystkim niską ceną. Wprawdzie firma nie ujawniła jeszcze, ile dokładnie kosztować będzie ten automat (ani kiedy trafi do sprzedaży), jednak wiele wskazuje na to, że będzie go można nabyć poniżej $400, czyli znacznie taniej niż nowsze wersje wypuszczone przez firmę Roland, nie wspominając już o działających egzemplarzach oryginalnego TR-808. Końcówka powyższego nagrania sugeruje też, że firma Behringer planuje wprowadzić do swojej oferty także klon innego popularnego automatu perkusyjnego z tej serii – TR-909. O tym jednak przekonamy się najprawdopodobniej dopiero dziewiątego września.