BeatSeeker – synchronizacja tempa Ableton Live z zewnętrznym źródłem dźwięku

BeatSeekerArtyści wykorzystujący program Ableton Live w połączeniu z „żywymi” instrumentami zwykle starają się dostosować wszystko do tempa narzucanego przez komputer. Takie rozwiązanie jest najprostsze i najbardziej skuteczne, jednak wiele osób, zwłaszcza tych preferujących luźne improwizacje, uważa że sztywne trzymanie się metronomu pozbawia muzykę naturalności. To właśnie z myślą o nich powstał BeatSeeker – wtyczka pozwalająca zsynchronizować tempo programu Ableton Live z zewnętrznym źródłem dźwięku.

Wspomniana wtyczka posiada przejrzysty, wręcz minimalistyczny interfejs i jest banalnie prosta w obsłudze. Wystarczy umieścić BeatSeeker na ścieżce audio, która ma być odpowiedzialna za tempo całego projektu, a narzędzie samo zadba o resztę. W każdej chwili mamy też możliwość zablokowania aktualnej wartości BPM. Twórcy wtyczki BeatSeeker zaprojektowali ją z myślą o perkusistach, jednak można ją wykorzystać również do synchronizowania programu Ableton Live z każdym innym źródłem dźwięku posiadającym wyraźny rytm.

Wtyczka BeatSeeker kosztuje 24 euro i można ją nabyć w oficjalnym sklepie firmy Ableton. Do poprawnego działania wymagany jest Ableton Live w wersji 9.1.7 lub wyższej oraz rozszerzenie Max for Live.