Auxy – iPad jako minimalistyczny sekwencer

AuxyAplikacja Auxy pojawiła się w App Store pod koniec zeszłego roku i z miejsca narobiła wokół siebie dość sporo zamieszania. Z jednej strony genialny w swojej prostocie interface użytkownika i fakt, iż została ona udostępniona za darmo przysporzyły jej spore grono zwolenników, z drugiej zaś mała ilość wbudowanych brzmień i brak obsługi jakiejkolwiek formy współpracy z innymi aplikacjami/urządzeniami sprawiał, że ciężko było traktować wspomniany program jako coś więcej niż muzyczną zabawkę. Kilka dni temu sytuacja ta uległa jednak radykalnej zmianie. Wszystko za sprawą najnowszej aktualizacji, która przyniosła ze sobą pełne wsparcie dla standardu MIDI.

Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie – czym właściwie jest Auxy? Mówiąc krótko: Auxy to minimalistyczny sekwencer mocno inspirowany programem Ableton Live, a konkretniej rzecz biorąc – widokiem Session View. Aplikacja daje nam dostęp do pięciu ścieżek (kolumn) do których przypisać możemy poszczególne instrumenty. Każda kolumna składa się z klipów, które możemy samodzielnie wypełniać dźwiękami korzystając z prostego edytora pianolowego, a następnie odpalać korzystając z funkcji automatycznej synchronizacji z głównym tempem projektu. W praktyce wygląda to tak:

Jak już wspomniałem we wstępie ostatnia aktualizacja przyniosła ze sobą wsparcie dla standardu MIDI, co znacznie zwiększa funkcjonalność aplikacji. Użytkownicy, którzy zdecydują się na zakup płatnego rozszerzenia (7,99 euro – dość rozsądna kwota biorąc pod uwagę oferowane możliwości) zyskają opcję współpracy z innymi urządzeniami (oczywiście jeśli posiadamy odpowiedni interface) oraz aplikacjami obsługującymi standard MIDI, co pozwoli wykorzystać Auxy jako centralny element bardziej rozbudowanego setupu. Rozszerzenie wprowadza też możliwość eksportowania projektów do plików MIDI, dzięki czemu „szkic” utworu stworzony na tablecie może stać się później podstawą projektu w naszym ulubionym programie typu DAW. Drugim płatnym rozszerzeniem wprowadzonym w wersji 1.2.1 jest Precision Editing, pozwalające użytkownikowi między innymi zwiększyć gęstość siatki (1/32 i triplety) oraz zmieniać głośność poszczególnych dźwięków. Cena tego dodatku wynosi 2,99 euro.

Trzeba przyznać, że aplikacja Auxy zaczyna powoli nabierać interesujących kształtów. Już w tej chwili może ona posłużyć jako tani, prosty i przyjemny w obsłudze sekwencer dla mniej wymagających użytkowników, a nie wykluczone że kolejne aktualizacje wyposażą ją w następne, jeszcze bardziej zaawansowane funkcje. Osoby chcące samodzielnie sprawdzić, jak Auxy radzi sobie w praktyce mogą ją pobrać za darmo z internetowego sklepu z aplikacjami App Store.