AudioThing prezentuje Glass

audiothing-glassWykorzystywanie kieliszków do wina jako instrumentów muzycznych to w naszym kraju wciąż zjawisko dość niecodzienne. Tymczasem zarówno składająca się przeważnie z kieliszkó Harfa szklana, jak i podobna pod względem konstrukcji Harmonika szklana (której wynalezienie przypisuje się Benjaminowi Franklinowi) istnieje w świadomości muzycznej wielu kultur już od kilkuset lat. To właśnie dźwięk wydawany przez te szklane naczynia stał się inspiracją do stworzenia samplowanego instrumentu o prostej nazwie „Glass”, przeznaczonego do współpracy z samplerem Kontakt.

Oprócz tradycyjnych dźwięków wydawanych przez pocieranie krawędzi kieliszków mokrymi palcami, w skład zestawu wchodzą również dźwięki uderzania w nie zarówno dłońmi jak i różnymi przedmiotami (w tym młoteczkiem pianina) oraz dźwięki silnie przetworzone. Niestety, Glass nie współpracuje z darmową wersją samplera Kontakt Player. Do poprawnego działania wymaga pełnej wersji wtyczki w wersji 4.2 bądź wyższej. Sample dostępne są również w wersji WAV.

Glass kosztuje obecnie 9.95 euro (przecenione z  12 euro, nie wiadomo ile potrwa ta promocja) i można je nabyć na stronie producenta. Można na niej również wysłuchać próbek dźwiękowych wirtualnego instrumentu.