Audacity 2.2.0 wprowadza obsługę plików MIDI

Audacity to prawdopodobnie najpopularniejszy darmowy edytor audio. Kilka dni temu program ten doczekał się aktualizacji do wersji 2.2.0, która przyniosła ze sobą możliwość obsługi plików MIDI.

Wsparcie dla standardu MIDI w Audacity jak na razie ogranicza się do absolutnych podstaw. Użytkownik może zaimportować plik MIDI, odtworzyć go, zmienić jego tempo oraz wyciszyć poszczególne kanały. Brak za to możliwości edytowania istniejących ścieżek MIDI, tworzenia nowych czy nagrywania komunikatów przychodzących z zewnętrznego urządzenia. W praktyce oznacza to więc, że na chwilę obecną funkcja ta jest przydatna właściwie wyłącznie dla osób, które chcą wykorzystać istniejącą już ścieżkę MIDI jako podkład podczas nagrywania ścieżki audio. Na komputerach z systemem Windows Audacity 2.2.0 automatycznie przypisuje ścieżki MIDI do systemowego wirtualnego syntezatora. Użytkownicy systemów macOS i Linux muszą zaś samodzielnie skonfigurować program tak, by wysyłał on komunikaty MIDI do wybranego przez nich wirtualnego instrumentu.

Mimo iż na chwilę obecną wsparcie dla standardu MIDI w programie Audacity nie robi zbyt wielkiego wrażenia, to jednak wprowadzenie funkcji odtwarzania plików MIDI może okazać się pierwszym krokiem w kierunku poważniejszych zmian. Wystarczy, że kolejne aktualizacje dodadzą możliwość edycji plików MIDI oraz wsparcie dla wirtualnych instrumentów w formie wtyczek (wsparcie dla efektów VST i AU zostało wprowadzone już jakiś czas temu), by program ten przekształcił się z edytora audio w prostą aplikację typu DAW.

Z pozostałych nowości wprowadzonych w najnowszej aktualizacji warto też wspomnieć o długo wyczekiwanej możliwości zmiany kolorystyki interfejsu użytkownika. Więcej informacji na temat Audacity 2.2.0 znajdziecie na oficjalnej stronie programu, z której można też pobrać za darmo jego pełną wersję.