Atlas – segregowanie sampli za pomocą sztucznej inteligencji

Twórcy oprogramowania muzycznego coraz częściej wykorzystują sztuczną inteligencję by ułatwiać pracę producentom muzycznym. Jednym z najnowszych przykładów takich działań jest wtyczka Atlas.

Atlas to stosunkowo proste narzędzie, wykorzystujący sztuczną inteligencję do automatycznego segregowania próbek brzmień instrumentów perkusyjnych, takich jak werble, bębny basowe, tomy czy różnego rodzaju talerze i przeszkadzajki. Wtyczka ta potrafi przeanalizować pliki dźwiękowe we wskazanym przez nas folderze, wybrać spośród nich wszystkie pojedyncze dźwięki tego typu i posegregować je według rodzaju. Po takim zabiegu wszystkie próbki przedstawiane są pod postacią mapy, czyli siatki pól reprezentujących poszczególne dźwięki, za pomocą której możemy szybko i wygodnie tworzyć różne zestawy perkusyjne, przenosząc poszczególne próbki do naszego ulubionego programu lub korzystając z prostego samplera wbudowanego w Atlas. Co ciekawe, rozłożenie dźwięków na mapie nie jest przypadkowe – Atlas stara się grupować podobnie brzmiące próbki blisko siebie. Użytkownik może też informować wtyczkę o tym, które sample podobają mu się najbardziej, dzięki czemu będzie ona w przyszłości starać się sugerować próbki pasujące do jego gustu.

Wtyczka Atlas jest dostępna w formatach VST i AU. Jej standardowa cena wynosi $149, jednak obecnie można ją nabyć w promocyjnej cenie $99. Przed zakupem można też skorzystać z trwającego dwa tygodnie darmowego okresu próbnego. Więcej informacji na temat wtyczki Atlas znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Algonaut.