Asparion D400 – modularny kontroler do obsługi programów DAW

Asparion-D400Kontrolery MIDI dające dostęp do więcej niż dziewięciu suwaków stanowią obecnie rzadkość. Większość modeli tego typu dawno już została wycofana z produkcji i można je nabyć jedynie na aukcjach internetowych, a te które nadal są dostępne w sprzedaży zwykle posiadają bardzo wysoką cenę. Asparion D400 również nie należy do najtańszych kontrolerów dostępnych na rynku, jednak trzeba przyznać, że oferuje on całkiem ciekawe możliwości.

Wspomniane urządzenie składa się bowiem z dwóch modułów. D400T, wyposażony między innymi w przyciski do obsługi sekcji transportu, duże koło jog oraz kilka pokręteł, stanowi „serce” całego kontrolera, do którego można podłączyć maksymalnie osiem dodatkowych modułów noszących nazwę D400F. Każdy z nich posiada zaś osiem zmotoryzowanych, czułych na dotyk faderów o rozdzielczości 4000 „kroków” oraz dwadzieścia cztery podświetlane przyciski. W praktyce możliwe jest więc zbudowanie kontrolera posiadającego aż 64 zmotoryzowane fadery, co powinno zaspokoić nawet bardziej wymagających użytkowników.

Asparion d400

Niestety, jak już wcześniej wspomniałem rozwiązanie te nie należy do najtańszych. Zestaw składający się z D400T i D400F kosztuje 899 euro (około 4000 zł). Pojedynczy D400T to wydatek rzędu 399 euro, natomiast dodatkowe D400F kosztują 549 euro. Na zbudowanie wspomnianej wcześniej 64-suwakowej konstrukcji trzeba by więc wydać niemal 21000 zł. Więcej informacji na temat kontrolera Asparion D400 znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.