Arturia prezentuje Keylab 88 MkII

Niemal dokładnie rok temu francuska firma Arturia zaprezentowała drugą generację klawiatur sterujących Kyelab 49 i Keylab 61, różniących się od starszych wersji przede wszystkim całkowicie przeprojektowanym górnym panelem. Teraz podobnemu zabiegowi poddano największą klawiaturę z oferty tej firmy – model Keylab 88.

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku wersji 49 i 61-klawiszowych, Keylab 88 MkII różni się od swojego poprzednika nowym, lepiej zaprojektowanym panelem górnym. Pady zostały powiększone i przeniesione na lewą stronę, enkodery umieszczono bezpośrednio nad suwakami zaś przyciski funkcyjne i niewielki wyświetlacz przesunięto bliżej środka. Dla wielu użytkowników znacznie ważniejsze będą jednak zmiany, które zaszły na tylnym panelu kontrolera. Po pierwsze: klawiatura Keylab 88 MkII posiada wbudowany interfejs CV/Gate, dzięki któremu można wykorzystywać ją do sterowania analogowymi syntezatorami wykorzystującymi ten standard komunikacji. Po drugie: nowy model oferuje łącznie aż pięć wejść na pedały (sustain, expression i trzy złącza aux). Tym, co pozostało bez zmian, jest natomiast klawiatura – czyli element wyróżniający Keylab 88 na tle innych modeli z tej samej serii. Nadal mamy tu do czynienia z 88-klawiszową klawiaturą TP/100LR marki Fatar, wyposażoną w mechanizm młoteczkowy i aftertouch.

Keylab 88 MkII trafi do sprzedaży w lipcu, a cena sugerowana przez producenta wyniesie 899 euro. W zestawie z klawiaturą otrzymamy pakiet oprogramowania, w którego skład wejdą wtyczki Analog Lab, Piano V, Wurli V, Vox Continental V oraz program Ableton Live Lite. Kontroler będzie posiadał też przykręcane podstawki na laptop i nuty, a w przyszłości będzie można dokupić do niego również dedykowany statyw, mający postać regulowanych nóżek przykręcanych bezpośrednio do spodu instrumentu. Więcej informacji na temat klawiatury Keylab 88 MkII znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Arturia.