Arturia prezentuje MiniLab

Firma Arturia, znana głównie z produkcji wirtualnych syntezatorów, zaprezentowała na tegorocznych targach NAMM nową mobilną 25 klawiszową klawiaturę MiniLab, będącą w gruncie rzeczy pomniejszoną wersją ich flagowej serii kontrolerów Analog Experience The Laboratory. Chociaż kompletna rezygnacja z suwaków i przycisków transportu raczej wyklucza możliwość wykorzystania MiniLab w roli klawiatury sterującej w domowym studio, to ze względu na kompaktowe rozmiary może się on okazać dobrym narzędziem dla podróżującego muzyka.

Na powierzchni kontrolera, oprócz wspomnianych 25 klawiszy, znajdziemy również 16 enkoderów, 8 padów (dublowanych przez przycisk zmiany banku) 4 przyciski funkcyjne (w tym Shift, pozwalający na zmianę kanału MIDI oraz wybór jednego z ośmiu programowalnych presetów urządzenia) oraz dwa paski dotykowe zastępujące tradycyjne koła pitch i modulacji. Działanie wszystkich kontrolek możemy edytować za pomocą dołączonego do kontrolera programu MIDI Control Center.

O sile tego kontrolera decyduje jednak dołączone do niego oprogramowanie Analog Lab, które swoją drogą kosztuje obecnie ponad połowę ceny kontrolera. Daje nam ono dostęp do ponad 5000 klasycznych brzmień syntezatorów analogowych i zapewnia dość dużą swobodę w dalszej ich modyfikacji.

Arturia MiniLab powinien trafić do sklepu na dniach w cenie 99 Euro. Więcej informacji na stronie http://www.arturia.com/evolution/en/products/MiniLab/intro.html