Arturia KeyStep – klawiatura sterująca z wbudowanym sekwencerem

Keystep sideFani sprzętowych sekwencerów mogą z pewnością uznać miniony rok za całkiem udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy do sprzedaży trafiło bowiem kilka naprawdę ciekawych urządzeń tego typu. Jednym z nich był Beatstep Pro zaprojektowany przez firmę Arturia, który właśnie doczekał się nowego, dość nietypowego kuzyna.

KeyStep, bo o nim właśnie mowa, na pierwszy rzut oka przypomina bardzo prostą, kompaktową klawiaturę sterującą, wyposażoną w 32 klawisze. I owszem, kontroler ten z powodzeniem może spełniać właśnie taką rolę, w czym pomagają mu zresztą takie funkcje jak wbudowany arpeggiator i opcja automatycznego grania akordów. Główną cechą wyróżniającą KeyStep na tle innych podobnych urządzeń jest jednak fakt, iż może on również pełnić rolę polifonicznego sekwencera, zdolnego do współpracy zarówno z urządzeniami obsługującymi standard MIDI (przez USB lub tradycyjne 5-pinowe złącza) jak i CV.

KeyStep

Jak na razie firma Arturia nie zdradziła jeszcze zbyt wielu konkretów dotyczących sposobu obsługi sekwencera za pomocą stosunkowo niewielkiego zestawu przycisków i pokręteł znajdujących się na powierzchni klawiatury. Twórcy zapewniają jednak, że bez problemu można będzie nagrywać, overdub’ować i edytować sekwencję na żywo, korzystając jednocześnie z KeyStep jako z normalnej klawiatury MIDI. Wiadomo też, że w pamięci urządzenia będzie można zapisać osiem różnych sekwencji.

Back

Kontroler/sekwencer KeyStep trafi do sprzedaży wiosną bieżącego roku, a jego cena wynosić będzie 119 euro. Więcej informacji na jego temat pojawi się już niedługo na oficjalnej stronie firmy Arturia.

[Aktualizacja]

Na oficjalnym kanale firmy Arturia pojawiła się prezentacja, pokazująca w praktyce możliwości KeyStep.