Arturia prezentuje klawiatury KeyLab MK2

Francuska firma Arturia zaprezentowała dziś drugą generację klawiatur sterujących KeyLab 49 i 61.

Pierwszym co rzuca się w oczy w przypadku klawiatur KeyLab MK2 jest całkowicie zmieniony górny panel. Pady zostały teraz przeniesione na lewą stronę, fadery i pokrętła umieszczono po prawej, natomiast wyświetlacz i przyciski funkcyjne znalazły się po środku. Plastikowe koła pitch i modulacji zastąpiono zaś trwalszymi, metalowymi odpowiednikami. Spore zmiany zaszły też na tylnej krawędzi kontrolera, gdzie oprócz złącza USB oraz 5-pinowych MIDI IN i MIDI Out znajdziemy również pięć wejść na przełączniki nożne oraz pięć złączy CV (4 wyjścia i jedno wejście). Oba modele posiadają aluminiowe obudowy (dostępne w kolorach czarnym i białym) z drewnianymi elementami na bokach.

Klawiatury KeyLab MK2 oferują trzy tryby działania. Pierwszy z nich przystosowany jest do obsługi wtyczki Analog Lab, dołączanej za darmo do większości kontrolerów firmy Arturia. Drugi przeznaczony jest do sterowania programami typu DAW, oferując gotowe mapowania dla kilku popularnych aplikacji tego typu, takich jak Pro Tools, Logic Pro X, FL Studio, Bitwig, Cubase, Ableton Live, Digital Performer i Studio One (co ciekawe, w zestawie z klawiaturą otrzymamy 10 magnetycznych nakładek na górny panel, pozwalających dopasować podpisy pod przyciskami i potencjometrami do programu z którego aktualnie korzystamy). Trzeci tryb pozwala użytkownikowi samodzielnie dostosować działanie poszczególnych elementów do własnych potrzeb.

Klawiatury KeyLab MK2 49 i 61 trafią do sprzedaży już w lipcu i będą kosztowały odpowiednio 449 i 499 euro. W zestawie z kontrolerami otrzymamy też pakiet oprogramowania, w którego skład wejdą wirtualne instrumenty Analog Lab 3 i Piano V oraz program Ableton Live Lite. Więcej informacji na ich temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Arturia oraz u jej polskiego dystrybutora – firmy Audiotech.