Artiphon Instrument 1 – nietypowy kontroler z serwisu Kickstarter

ArtiphonProjektowanie kontrolera MIDI próbującego naśladować tradycyjny instrument to zawsze ryzykowne zadanie. Z jednej strony znajomy kształt i sposób obsługi to kusząca propozycja dla instrumentalistów chcących wykorzystać zdobyte wcześniej umiejętności w połączeniu z dobrodziejstwami nowoczesnej technologii. Z drugiej zaś rzadko kiedy konstrukcje tego typu oferują wrażenia zbliżone do obcowania z instrumentem na którym były wzorowane, przez co cała idea traci znaczną część swojego uroku. Twórcy nietuzinkowego kontrolera Artiphon Instrument 1 postanowili jednak podbić nieco stawkę i zaprojektowali kontroler który naśladuje kilka tradycyjnych instrumentów jednocześnie.

Efektem jest niewielkie urządzenie przypominające na pierwszy rzut oka fragment gryfu wycięty z gitary i wstawiony w obudowę od zabawkowego, elektronicznego pianinka. Jego projektanci twierdzą jednak, że taka forma pozwala wykorzystywać go w sposób przypominający gitarę, skrzypce, wiolonczelę i klawisze (choć ta forma bardziej przywodzi mi na myśl gitarę hawajską).

Artiphon

Dużą rolę w tym wszystkim odgrywa dedykowana aplikacja, która nie tylko pozwala wybrać jeden z kilku gotowych trybów działania kontrolera, ale też zaprojektować swoje własne. Korzystając z niej będziemy mogli wybrać między innymi sposób zachowania „strun” i przygotować własny system strojenia wirtualnych instrumentów. Co ciekawe, aplikacja w wersji na smartfony pozwoli nam wykorzystać telefon w roli elektronicznego smyczka.

Artiphon

Krótko mówiąc: zapowiada się dziwnie, ale całkiem interesująco, zwłaszcza jeśli nie będziemy na siłę udawać, że kontroler ten zastąpi nam którykolwiek z instrumentów którymi był inspirowany, i potraktujemy go jako zupełnie nową, unikatową konstrukcję. W chwili gdy piszę te słowa twórcom projektu udało się już przekroczyć kwotę wymaganą do rozpoczęcia produkcji, a do zakończenia zbiórki pozostał jeszcze ponad miesiąc. Pierwsze 250 osób które zdecyduje się na złożenie zamówienia w przedsprzedaży będzie mogło nabyć podstawową wersję kontrolera za $299. Pozostali będą mogli nabyć ją za $349 lub $399 w pakiecie z etui i paskiem. Gdy urządzenie trafi do normalnej sprzedaży będzie droższe o mniej więcej $50. Osoby dysponujące większym budżetem mogą zaś zamówić specjalną edycję kontrolera z drewnianym korpusem, za którą przyjdzie im zapłacić $899. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze egzemplarze trafią do nabywców w styczniu przyszłego roku. Więcej informacji na temat Artiphon Instrument 1 znajdziecie na oficjalnej stronie projektu w serwisie Kickstarter.