ARQ Aero RhythmTrak – wielozadaniowy instrument firmy ZOOM

zoom-arq-aero-rhythmtrak[1]

Każde duże targi muzyczne muszą mieć przynajmniej jeden produkt, który wyróżnia się na tle konkurencji nietypowym wyglądem i sposobem działania. W przypadku tegorocznej edycji NAMM rola ta przypadła ARQ Aero Rhythmtrack – nietuzinkowemu urządzeniu zaprojektowanemu przez firmę ZOOM, mogącemu działać jako automat perkusyjny, syntezator, sekwencer, looper i kontroler MIDI.

Urządzenie składa się z dwóch części komunikujących się ze sobą bezprzewodowo za pomocą technologii Bluetooth. Pierwszą z nich jest „stacja bazowa”, pełniąca rolę serca instrumentu. To właśnie w niej znajduje się wbudowany moduł brzmieniowy, syntezator, sekwencer i looper, wyjścia i wejścia audio (dwa wyjścia liniowe 1/4″, dwa wejścia 1/4″ i wyjście słuchawkowe z oddzielną kontrolą głośności), złącze USB (do komunikacji z komputerem), slot na karty SD (pozwalający zarówno zapisywać pętle stworzone za pomocą ARQ jak i importować próbki z innych źródeł) oraz wszystkie przyciski funkcyjne i pokrętła służące do obsługi bardziej zaawansowanych funkcji. W pamięci urządzenia będzie można zapisać 99 sekwencji i odtwarzać aż 32 z nich jednocześnie.

Drugim elementem jest zaś obręcz, za pomocą której będziemy mogli kontrolować zarówno „stację bazową” jak i inne urządzenia/programy obsługujące standard MIDI. Wyposażono ją w 96 podświetlanych przycisków czułych na siłę uderzenia i nacisku oraz zestaw przycisków funkcyjnych odpowiedzialnych za obsługę sekcji transportu i efektów. Dzięki specjalnej technologi urządzenie będzie w stanie rozróżnić kiedy dotykamy przycisku by uruchomić przypisaną do niego funkcję, a kiedy po prostu trzymamy obręcz w dłoni. W trakcie obsługiwania za jej pomocą instrumentów (zarówno wbudowanego syntezatora jak i np. wirtualnych instrumentów w naszym DAW) będzie można skorzystać z trybu ograniczającego zakres dostępnych dźwięków do jednej wybranej przez nas skali, co znacznie ułatwi korzystanie z kontrolera o tak nietypowym kształcie. Obręcz zostanie też dodatkowo wyposażona w akcelerometr, pozwalający zamieniać ruch w trzech płaszczyznach na komunikaty MIDI.

ARQ Aero RhythmTrak trafi do sprzedaży w kwietniu bieżącego roku. Firma ZOOM wyceniła go na $599.99 (około 2500 zł). Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie produktu.