ARQ AR-48 – kolejny nietypowy instrument od firmy Zoom

Firma Zoom, znana głównie z produkcji efektów i cyfrowych rejestratorów dźwięku, w ubiegłym roku wprowadziła do swojej oferty nietypowy elektroniczny instrument muzyczny – ARQ. Teraz urządzenie to doczekało się nowej, nieco zmodyfikowanej wersji.

ARQ AR-48, bo o nim mowa, podobnie jak swój poprzednik stanowi połączenie automatu perkusyjnego, sekwencera, syntezatora, loopera i kontrolera MIDI. Bez zmian pozostała też nietypowa budowa urządzenia. AR-48 składa się z dwóch części: stacji bazowej i odczepianego kontrolera, mającego postać podświetlanej obręczy pokrytej przyciskami. Obie uległy jednak dość wyraźnym modyfikacjom. Podczas gdy liczba przycisków na obręczy zmniejszyła się aż sześciokrotnie (16 zamiast 96), stacja bazowa zyskała dodatkowy zestaw przycisków do obsługi sekwencera, drugi wyświetlacz oraz kilka dodatkowych pokręteł i przycisków funkcyjnych.

Największe różnice pomiędzy oryginalnym ARQ a modelem ARQ AR-48 leżą jednak po stronie wbudowanego oprogramowania. AR-48 jest pod tym względem znacznie uboższy od swojego poprzednika, oferując mniej wbudowanych dźwięków, efektów i opcji kształtowania brzmienia syntezatora. Wszystkie te uproszczenia i ograniczenia znajdują jednak swoje odzwierciedlenie w cenie, która wynosi $350 – niemal dwukrotnie mniej, niż w przypadku poprzedniego modelu. W zestawie z urządzeniem otrzymamy też program Ableton Live 9 Lite. Więcej informacji na temat ARQ AR-48 znajdziecie na oficjalne stronie firmy Zoom.