Ardour 4.0 – nowe wcielenie open source’owego programu typu DAW

ArdourArdour to jeden z niewielu programów typu DAW tworzonych zgodnie z ideą wolnego oprogramowania. Kilka dni temu autorzy projektu udostępnili w sieci jego najnowszą wersję oznaczoną numerem 4.0 i przynoszącą ze sobą wiele naprawdę ciekawych nowości.

Najważniejszą zmianą wprowadzoną w nowej wersji programu jest wsparcie dla większej ilości systemów. Mimo iż Ardour pierwotnie projektowany był z myślą o systemie Linux, to jednak już w przy okazji „trójki” pojawiły się w sieci testowe wersje programu na platformę OS X. „Czwórka” może natomiast pochwalić się już oficjalną wersją przeznaczoną na komputery typu Mac oraz nieoficjalną wersją testową przeznaczoną dla posiadaczy komputerów z systemem Windows, którzy po raz pierwszy będą mogli odpalić Ardour na swoich maszynach. Zmiana ta pociągnęła za sobą zaś konieczność wprowadzenia wsparcia dla nowych systemów obsługi Wejść/Wyjść Audio i MIDI. Do multiplatformowego JACK dołączyły ALSA (dla systemu Linux) ASIO (Windows) i CoreAudio (OS X). Spore zmiany wprowadzono też w interfejsie użytkownika, w którym poprawiono zarówno warstwę estetyczną jak i wygodę pracy. Użytkownicy znajdą tu więc wiele nowych usprawnień i narzędzi ułatwiających edycję ścieżek Audio oraz MIDI.

Swego rodzaju ciekawostkę stanowi natomiast sposób dystrybucji programu Ardour. Najprostszym sposobem na wejście w jego posiadanie jest wpłacenie dobrowolnej dotacji na rzecz rozwoju projektu (minimalna kwota to zaledwie jeden dolar), jednak jako iż program tworzony jest zgodnie z ideami wolnego oprogramowania nic nie stoi również na przeszkodzie, by pobrać jego kod źródłowy i samodzielnie go skompilować nie wydając przy tym ani grosza. Na oficjalnej stronie internetowej projektu można znaleźć również darmowe demo dające dostęp do wszystkich funkcji programu, jednak wyłączające dźwięk po około dziesięciu minutach użytkowania. Więcej informacji na temat zmian wprowadzonych w wersji 4.0 znajdziecie zaś tutaj.