APC Live – do sieci wyciekły pierwsze zdjęcia nowego produktu firmy Akai

Sezon na doniesienia, przecieki i zapowiedzi poprzedzające zimowe targii NAMM zaczął się w tym roku wyjątkowo wcześnie. Na niemieckim forum Sequencer.de pojawiły się dziś nieoficjalne zdjęcia przedstawiające rzekomo nowy produkt firmy Akai – APC Live.

Mimo iż urządzenie nosi nazwę APC Live, to jednak bardziej od poprzednich modeli serii APC przypomina ono Ableton Push (który zresztą był efektem współpracy firm Ableton i Akai). O samym urządzeniu nie wiadomo jeszcze zbyt wiele, gdyż żadna z firm nie udostępniła jak na razie oficjalnych informacji na jego temat (istnieje więc szansa, że zaprezentowane tu fotografie nie przedstawiają prawdziwego produktu, lecz zostały spreparowane przez jednego z użytkowników forum Sequencer).

Jako iż wszystkie dotychczasowe urządzenia z rodziny APC służyły do sterowania Ableton Live, łatwo jest automatycznie założyć, że kolejny model z tej serii również będzie miał jakieś powiązania z tym popularnym programem. Może się jednak okazać, że APC Live będzie czymś więcej niż kolejnym zwykłym kontrolerem. Wiele osób uważa bowiem, że „Live” w nazwie nie odnosi się do wspomnianego DAW, lecz nawiązuje do jednego z poprzednich produktów Akai – MPC Live – który był hybrydą kontrolera MIDI i samodzielnej, w pełni autonomicznej stacji roboczej. APC Live miałoby więc być analogicznie połączeniem kontrolera i rozbudowanego narzędzia do tworzenia i wykonywania muzyki elektronicznej na żywo bez użycia komputera. Teorię tą wydaje się potwierdzać fakt, iż urządzenie to ma być wyposażone nie tylko we własne interfejsy audio, MIDI i CV, ale też złącza USB-A (umożliwiające np. podłączenie zewnętrznych dysków lub dodatkowych kontrolerów) i slot na karty pamięci.

Z racji na wspomniane wcześniej abletonowskie korzenie serii APC wiele osób liczy nawet na to, że APC Live pozwoli korzystać z programu Ableton Live bez podłączania komputera, za pomocą zmodyfikowanej wersji tej aplikacji zainstalowanej bezpośrednio w pamięci urządzenia. Warto jednak zauważyć, że na żadnym ze zdjęć przedstawiających urządzenie nie widać loga firmy Ableton. Może to więc oznaczać, że jeśli APC Live rzeczywiście okaże się w pełni autonomicznym narzędziem, to jednak będzie ono wykorzystywać autorskie oprogramowanie firmy Akai, tak jak miało to miejsce w przypadku MPC Live. Nie można też jednak wykluczyć, że plotki mimo wszystko okażą się prawdą, a APC Live rzeczywiście pozwoli użytkownikom programu Ableton Live odciąć się (przynajmniej częściowo) od komputera. O tym jednak przekonamy się najprawdopodobniej dopiero podczas tegorocznej edycji targów NAMM, która rozpocznie się już 24 stycznia.