Amplified Cello Quartet – kolejny darmowy instrument z serii LABS

Dwa miesiące temu firma Spitfire Audio zaprezentowała światu LABS – wtyczkę dającą dostęp do stale rosnącego katalogu darmowych samplowanych instrumentów z jej oferty. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami regularnie otrzymuje ona kolejne rozszerzenia, pozwalające wzbogacić ją o nowe zestawy brzmień. Najnowsze z nich nosi nazwę Amplified Cello Quartet.

Najnowsza biblioteka brzmieniowa z serii LABS oferuje brzmienia kwartetu wiolonczelowego, nagrane z wykorzystaniem sprzętowych efektów i wzmacniaczy gitarowych umieszczonych w oddzielnym pomieszczeniu. W efekcie otrzymaliśmy brzmienie o dość specyficznym charakterze, brudne i pełne niedoskonałości, ale dzięki temu przykuwające uwagę. Podobnie jak we wszystkich wydanych dotychczas samplowanych instrumentach z tej rodziny, możliwość sterowania parametrami wtyczki ograniczono do niezbędnego minimum. Za pomocą dwóch wirtualnych suwaków kontrolujemy dynamikę i ekspresję (choć nie jestem pewien, czy ten drugi nie odpowiada też w tym konkretnym przypadku za proporcje między czystymi a zmodyfikowanymi próbkami), natomiast duże pokrętło można przypisać do pogłosu lub długości czasu wybrzmiewania. Użytkownik może też wybrać spośród sześciu dostępnych rodzajów artykulacji (od razu warto zaznaczyć, że znajdziemy tu same długie dźwięki), co czyni z Amplified Cello Quartet najbardziej rozbudowane z dotychczasowych rozszerzeń dla wtyczki LABS.

Wtyczka LABS oraz wszystkie współpracujące z nią rozszerzenia dostępne są do pobrania za darmo, jednak wymagają założenia konta na stronie firmy Spitfire Audio i pobrania jej oficjalnej aplikacji, służącej do zarządzania zakupionymi produktami.