Amped Studio – darmowy DAW mogący działać w chmurze

Programy DAW działające w chmurze, obsługiwane za pośrednictwem przeglądarki internetowej, to świetne rozwiązanie dla osób preferujących tworzenie muzyki poza studiem nagraniowym. Niestety, taka forma pracy wiąże się też z pewnymi ograniczeniami, przez co aplikacje tego typu są zwykle mniej rozbudowane od swojej desktopowej konkurencji. Ciekawym pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest Amped Studio – hybrydowy DAW mogący działać zarówno w chmurze jak i bezpośrednio na komputerze.

Pomysł leżąca u podstaw projektu Amped Studio jest banalnie prosty. Gdy mamy dostęp do swojego głównego narzędzia pracy korzystamy z desktopowej wersji aplikacji, która oferuje nam pełen dostęp do wszystkich wtyczek VST, sampli i innych potrzebnych nam dodatków znajdujących się na naszym komputerze oraz możliwość pracy w trybie offline. W pozostałych wypadkach korzystamy z wersji przeglądarkowej, która oferuje zbliżoną funkcjonalność, jednak jest w dość dużym stopniu zamknięta na dodatki z zewnątrz. Twórcy obiecują wprawdzie, że w przyszłości wybrane wtyczki firm trzecich doczekają się możliwości współpracy z webową wersją Amped Studio, jednak jak na razie nie zdradzili oni zbyt wielu informacji na ten temat. Oczywiście projekty stworzone za pomocą obu wersji aplikacji automatycznie synchronizują się ze sobą za pośrednictwem internetu, dzięki czemu pracę rozpoczętą na jednym urządzeniu możemy później kontynuować na innym.

Obie wersje aplikacji będą dostępne całkowicie za darmo, jednak dostęp do wszystkich wbudowanych instrumentów, pełnej biblioteki sampli oraz funkcji importu plików audio będzie wymagał wykupienia abonamentu, kosztującego $4,99 miesięcznie lub $49,99 rocznie. Dokładna data premiery programu nie jest jeszcze niestety znana. Więcej informacji na temat Amped Studio znajdziecie na jej oficjalnej stronie internetowej.