Ambeo Orbit – darmowa wtyczka do symulacji nagrań binauralnych

Nagrania binauralne tworzone są zwykle za pomocą specjalnych mikrofonów, ustawionych tak, by zbierać dźwięk w sposób naśladujący ludzkie uszy. Dzięki temu puszczając takie nagranie na słuchawkach mamy wrażenie, że dźwięk dobiega z określonego miejsca w przestrzeni. Podobny, choć nie tak wiarygodny efekt, można uzyskać korzystając ze specjalnych wtyczek. Jedną z najnowszych z nich jest Ambeo Orbit.

Wtyczka Ambeo Orbit pozwala zmieniać umiejscowienie dźwięku w przestrzeni, określając jego pozycję względem słuchacza, a także dodać do niego pogłos symulujący pomieszczenie o wybranych przez nas parametrach. Wprawdzie nie daje ona tak realistycznych efektów, jak prawdziwe nagrania binauralne, jednak mimo to potrafi w pewnym stopniu stworzyć iluzję dźwięku dobiegającego z konkretnego miejsca w przestrzeni. Oczywiście by w pełni odczuć ten efekt należy korzystać ze słuchawek (na głośnikach będzie odczuwalny mniej bądź wcale). Ambeo Orbit można też z powodzeniem wykorzystać jako bardziej rozbudowaną alternatywę dla „zwykłego” pokrętła Pan znajdującego się na wyposażeniu miksera naszego DAW.

Wtyczka Ambeo Orbit dostępna jest w formatach VST, AAX i AU. Można ją pobrać za darmo z oficjalnej strony firmy Sennheiser.