Amazon prezentuje AWS DeepComposer – nowe narzędzie do generowania muzyki za pomocą sztucznej inteligencji

Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej narzędzi do tworzenia muzyki w różny sposób wykorzystujących sztuczną inteligencję. Nowy produkt tego typu zapowiedziała wczoraj firma Amazon, właściciel jednego z największych sklepów internetowych na świecie.

Amazon AWS DeepComposer, bo taką nazwę będzie nosić wspomniane narzędzie, to działająca w chmurze usługa wykorzystująca sztuczną inteligencję do generowania muzyki w oparciu o podane przez nas wytyczne. Użytkownik musi tylko wybrać jeden z kilku dostępnych gatunków muzyki (bardziej zaawansowani będą mogli zamiast tego tworzyć i szkolić własne modele AI) i przygotować melodię, a DeepComposer automatycznie wygeneruje pasujący do niej podkład. Firma Amazon zaprojektowała też własną kompaktową klawiaturę sterującą, przystosowaną do współpracy z jej nową usługą, jednak wszystko wskazuje na to, iż będzie ona jedynie opcjonalnym dodatkiem, a nie integralną częścią platformy.

Jak widać (a raczej słychać) na poniższej prezentacji, ostateczne efekty pracy DeepComposer jak na razie pozostawiają jeszcze wiele do życzenia. Warto jednak pamiętać, że jako iż jest to rozwiązanie działające w chmurze, wszyscy korzystający z niego użytkownicy będą nieustannie szkolić wykorzystywaną tu sztuczną inteligencję, co oznacza, że jej działanie będzie się z biegiem czasu poprawiać.

Platforma AWS DeepComposer jest obecnie dostępna dla użytkowników mieszkających w wybranych rejonach Stanów Zjednoczonych. Firma Amazon planuje w przyszłości udostępnić ją również użytkownikom z innych krajów, jednak jak na razie nie zdradziła żadnych szczegółów na ten temat. Wiadomo już jednak, że zdecydowała się ona w tym przypadku na dość nietypowy model monetyzacji, naliczający opłaty za czas korzystania z platformy (przy czym czas wykorzystany na „szkolenie” modelu AI będzie kosztował mniej niż czas poświęcony na generowanie przez niego muzyki). Wprawdzie użytkownicy będą mogli początkowo skorzystać z dwóch darmowych planów testowych, jednak żaden z nich nie będzie dawać nieograniczonego dostępu do pełnej funkcjonalności programu. W niedalekiej przyszłości do sprzedaży ma trafić również wspomniana wcześniej klawiatura, która będzie kosztować 99 USD. W tej cenie oprócz samego kontrolera otrzymamy też trzy dodatkowe miesiące darmowego korzystania z platformy DeepComposer.

Więcej informacji na temat platformy AWS DeepComposer znajdziecie na jej oficjalnej stronie internetowej.