Altura – kontroler MIDI wzorowany na Thereminie

Theremin to jeden z najciekawszych instrumentów elektronicznych z początku XX wieku. Jego obsługa polegała na poruszaniu dłońmi nad dwiema „antenami”, z których jedna sterowała wysokością a druga głośnością dźwięku. Kontroler Altura z technicznego punktu widzenia działa wprawdzie zupełnie inaczej niż oryginalny Theremin, jednak oferuje bardzo zbliżony sposób obsługi.

Kontroler Altura wyposażony został w cztery sensory, dwa po lewej i dwa po prawej stronie, rozpoznające odległość dłoni od urządzenia i zamieniające ją na odpowiednie komunikaty MIDI. W domyślnym trybie działania czujniki umieszczone po prawej stronie wysyłają komunikaty Note On, zaś te umieszczone po lewej wysyłają komunikaty CC. W praktyce pozwala to użytkownikowi wykorzystywać jedną rękę do sterowania wysokością dźwięku, zaś drugą do modulowania parametrów jego brzmienia. W trybie alternatywnym obie strony wysyłają komunikaty CC, co pozwala wykorzystywać kontroler Altura np. do sterowania efektami. Kontroler oferuje tylko tradycyjne 5-pinowe wyjście MIDI, dlatego też jeśli chcemy podłączyć go do komputera należy zastosować dodatkowy interfejs.

Kontroler Altura dostępny jest do nabycia w dwóch wersjach: jako gotowy produkt lub zestaw do samodzielnego złożenia. Najtańsza wersja (bez obudowy i zasilacza) kosztuje $49, najdroższa (w pełni złożony produkt z dołączonym zasilaczem) – $129. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Zeppelin Design Labs.