AliveInVR – Ableton Live w wirtualnej rzeczywistości

 Wirtualna rzeczywistość to technologia, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem użytkowników. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób eksperymentuje z różnymi sposobami na wykorzystanie jej do tworzenia muzyki. Jednym z najnowszych projektów tego typu jest AliveInVR.

Wspomniane oprogramowanie pełni rolę wirtualnego kontrolera dla programu Ableton Live. Użytkownik widzi je jako unoszącą się w przestrzeni siatkę brył, pełniących rolę wirtualnych przycisków. Za ich pomocą można m.in. odpalać klipy i sceny w trybie Session View oraz sterować wirtualnymi instrumentami, efektami i sekcją miksera. W domyślnym trybie działania układ brył przywodzi na myśl kontroler Launchpad firmy Novation, jednak użytkownik może też samodzielnie „chwytać” niektóre elementy interfejsu i przenosić je w inne miejsca, zmieniając tym samym kształt wirtualnego kontrolera. Poniższe nagrania pokazują w praktyce możliwości AliveInVR.

AliveInVR dostępny jest do nabycia w sklepie Steam, gdzie kosztuje obecnie 12,99 euro. Aplikacja współpracuje z okularami wirtualnej rzeczywistości HTC Vive i Oculus Rift oraz dedykowanymi im kontrolerami ruchu. Do poprawnego działania wymagany jest też darmowy program Loop MIDI, który pośredniczy w wymianie komunikatów MIDI pomiędzy AliveInVR a Live’m. Więcej informacji na temat AliveInVR znajdziecie na oficjalnej stronie programu.