Alesis Vortex Keytar

Alesis Vortex Keytar USB MIDI ControllerKiedy przeczytałem, że kontroler Vortex firmy Alesis jest pierwszym na świecie kontrolerem MIDI w kształcie tzw. keytar, rzuciłem tylko krótkie „bulszjet” po czym zabrałem się do przeszukiwania odmętów internetu. O dziwo okazało się jednak, że o ile Vortex nie jest pierwszym tego typu instrumentem z możliwością wysyłania komunikatów MIDI (co było do przewidzenia), to jednak jest on z pewnością pierwszym masowo produkowanym MIDI Keytar’em z możliwością wysyłania komunikatów MIDI przez USB. Pozostaje tylko pytanie, dlaczego wcześniej nikt nie wpadł na ten banalnie prosty pomysł ?Skupmy się jednak na faktach: Vortex to 37 klawiszowa klawiatura sterująca o kształcie umożliwiającym noszenie jej na modłę gitary elektrycznej. W szyjce znajdującej się po lewej stronie instrumentu znajdziemy koło pitch bend, dotykowy pasek oraz przyciski służące do przedłużania dźwięku i zmiany oktawy. Nad klawiaturą znajdziemy przyciski transportu i osiem perkusyjnych padów czułych na siłę nacisku. W instrument wbudowano również akcelerometr, dzięki któremu możemy kontrolować wybrany parametr poprzez poruszanie całym urządzeniem. Jeśli chodzi o złącza to znajdziemy tu zarówno dwa tradycyjne pięcio-pinowe złącza MIDI i bardziej nowoczesne złącze USB. Służy ono również do zasilania urządzenia, jednak dostępne są także opcje zasilania bateryjnego i poprzez zasilacz. W zestawie oprócz kontrolera znajdziemy również kabel usb, pasek, wirtualny syntezator firmy Sonivox i program DAW Ableton Live Lite Alesis Edition (o ile dobrze pamiętam jakiś czas temu wszystkie wersje LE zostały zrównane możliwościami z Intro).

Alesis Vortex Keytar jest już dostępny w sprzedaży. Sugerowana cena producenta wynosi 300 dolarów. Więcej informacji na stronie http://www.alesis.com/vortex

p.s jeśli też wyobraziliście sobie brostep’owy boysband grający na tych kontrolerach, wykorzystując akcelerometr do kontrolowania LFO… witajcie w klubie 😉 Jeśli nie, przepraszam za naprowadzenie waszej wyobraźni na tą przerażającą scenkę.