Alesis prezentuje dwie nowe serie klawiatur sterujących

Alesis VI 25Firma Alesis, popularny amerykański producent syntezatorów i kontrolerów MIDI, zaprezentowała wczoraj dwie nowe serie klawiatur sterujących, oznaczone rzymskimi cyframi V i VI. Mimo iż nie wprowadzają one żadnych ciekawych nowości, które wyróżniłyby je na tle konkurencji, to jednak z pewnością przypadną do gustu osobom poszukującym prostych, tradycyjnych rozwiązań.

Pierwsza z dwóch nowych rodzin klawiatur, oznaczona cyfrą V, skierowana jest do osób poszukujących bardziej budżetowych rozwiązań. Znajdziemy w niej trzy modele, wyposażone odpowiednio w 25, 49 oraz 61 pełnowymiarowych klawiszy typu synth-action. Każdy z nich otrzymał również koła pitch i modulation, zestaw ośmiu padów perkusyjnych podświetlanych na niebiesko, cztery potencjometry oraz kilka klawiszy funkcyjnych. Mówiąc krótko – mamy tu do czynienia z nieco ascetyczno-minimalistycznym rozwiązaniem które kusi głównie ceną. Ta sugerowana przez producenta wynosi bowiem odpowiednio $79.99, $99.99 i $149.99.

Alesis V49

Druga seria, oznaczona cyfrą VI, prezentuje się już znacznie ciekawiej. Tutaj również mamy do czynienia z trzema dostępnymi „rozmiarami” klawiatur, jednak zamiast klawiszy synth-action znajdziemy tu półważone klawisze z aftertouch’em. Ilość padów zwiększa się dwukrotnie, a niebieskie podświetlenie zostaje zamienione na modne ostatnio podświetlenie RGB. Co więcej, dzięki wbudowanemu zegarowi pady zyskują takie funkcję jak drum roll, czy możliwość synchronizacji z zewnętrznymi modułami MIDI (klawiatury z seri VI posiadają również tradycyjne wyjścia, oraz możliwość podłączenia niezależnego zasilania). Zwiększa się też ilość potencjometrów (8, 12, 16) i dodatkowych przycisków (24, 36, 48) wśród których znalazło się również miejsce dla sekcji transportu. Całość uzupełnia prosty wyświetlacz. Niestety, za klawiatury z tej serii przyjdzie nam już zapłacić o wiele drożej, a konkretniej $169.99, $199.99 i $249.99.

Alesis VI 49Niestety, nie wiadomo jeszcze kiedy nowe klawiatury firmy Alesis trafią do oficjalnej sprzeaży.