Aktualizacje dla serii Xone

Ostatnie miesiące pokazały, że użytkownicy dużo lepiej reagują na nowe funkcje dodane do sprzętu na który już wydali pieniądze niż na nowy produkt który ponownie uszczuplił by ich portfel. Tak było na przykład w przypadku najnowszej wersji Maschine, kiedy to tłumy użytkowników zaczęły głośno wyrażać swoje niezadowolenie pazernością firmy Native Instruments do momentu w którym nie dowiedzieli się, że wszystkie nowe funkcje dostępne będą dla użytkowników starszego modelu jako bezpłatna aktualizacja.  Firma Allen & Heath, znana głównie z produkcji wysokiej jakości mikserów, postanowiła również wkroczyć na ścieżkę uszczęśliwiania ludzi którzy już korzystają z ich sprzętu i zapowiedziała niedawno aktualizacje trzech produktów z swojej DJ’skiej serii Xone. Uaktualnień doczekały się cyfrowe miksery Xone:DB4 i Xone:DB2 oraz  kontroler Xone:K2.

Od razu napiszę, że to miksery zyskały tutaj najwięcej. Wśród dodanych nowości najważniejszy wydaje się nowy system edycji efektów. Pozwala on na przebudowanie łańcucha efektów co pozwala np. zadecydować czy equalizer będzie modulował dźwięk przed czy po nałożeniu efektu, lub sprawienie, że efekt będzie utrzymywał się po zamknięciu fader’a. Dodano również dwa nowe efekty: Infrabass i Spatial Crossover. Pierwszy z nich służy do poprawy najniższych dźwięków, drugi zaś pozwala nam na zabawę z przestrzennością naszego miksu. Wydaje mi się jednak, że oba te efekty powoli wkraczają na terytorium studyjne, przez co raczej nie znajdą zastosowania w typowym środowisku klubowym. Oba miksery zyskały również funkcje MIDI clock oraz możliwość zmiany kanału MIDI.

Na tym tle aktualizacja dla kontrolera Xone:K2 wypada niezwykle mizernie. Ogranicza się ona bowiem jedynie do dodania integracji z mikserem DB4, co pozwoli nam na kontrolowanie loop’ów miksera za pomocą kontrolera podłączonego do niego złączem X-Link. Sami musicie przyznać, że to niewiele, chociaż z drugiej strony sam nie wiem, jaką aktualizację do K2 mogli by wymyślić spece z Allen & Heath.

Wszystkie aktualizacje mają być dostępne na koniec bieżącego miesiąca. Więcej informacji na stronie: http://www.allen-heath.com/uk/News/Pages/NewsDetail.aspx?NewsId=623