Akai prezentuje MPX8

Ostatnia seria samplerów firmy Akai nie została zbyt pozytywnie przyjęta przez użytkowników. Kontroler LPD8 spotkał się za to z całkiem ciepłym przyjęciem, głównie za sprawą stosunkowo niskiej ceny. MPX8, będący najnowszą propozycją firmy Akai Professional to właśnie połączenie tych dwóch światów: tradycyjnego samplera i miniaturowego kontrolera MIDI. Takie połączenia to zawsze ryzykowna sprawa, gdyż próbując stworzyć produkt kierowany do wszystkich możemy skończyć z produktem nie trafiającym do nikogo. Przyjrzyjmy się więc bliżej najmłodszemu członkowi legendarnej rodziny samplerów.

Od razu należy zaznaczyć, że jako kontroler MIDI MPX8 wypada raczej słabo. Oczywiście, wszystko wskazuje na to, że będzie miał lepsze pady niż pozostałe kontrolery tej firmy, ale pod względem dodatkowych kontrolek (a raczej ich niemal kompletnego braku) przegrywa nawet ze wspomnianym LPD8. Jeśli jednak koniecznie zależy nam na padach wiernie przypominających te z „poważniejszych” samplerów to MPX8 może okazać się jakimś rozwiązaniem.

Jeśli zaś spojrzymy na nowy produkt firmy Akai jak na tradycyjny sampler, naszym oczom ukaże się urządzenie dość dziwaczne. Jako główne centrum produkcji muzycznej sprawdza się raczej słabo. Obsługa za pomocą jednego pokrętła i czterech przycisków nie wróży temu urządzeniu medalu w kategorii „przyjemne w obsłudze”, a samo operowanie samplami (tylko mono) i tak wymaga skorzystania z komputera. A skoro trzeba już skorzystać z komputera, to można przecież darować sobie zabawę w karty SD i korzystać z niego jako z kontrolera MIDI.

Dla kogo więc MPX8 może okazać się przydatny ? Odpowiedź brzmi: dla użytkowników którzy wymagają stałego zestawu sampli zamkniętego w kompaktowej formie, która będzie działać niezależnie od komputera. Mowa tu np. o DJ’ach radiowych chcących mieć stałą maszynkę do puszczania wszelkiej maści „jingli” i „dropów”, czy koncertujących muzykach którzy z sampli korzystają w swoich występach sporadycznie i nie chcą martwić się o zabawy z laptopem. Dla nich właśnie, o ile oczywiście cena będzie przyzwoita (a plotka głosi iż wynosić ona będzie $99) MPX8 może okazać się strzałem w dziesiątkę.