Akai prezentuje nowe klawiatury z serii MPK

Akai MPK 249Klawiatury sterujące firmy Akai przez wiele lat należały do najpopularniejszych produktów tego typu dostępnych na rynku. Mimo iż wiele osób nadal uważa, że główną przyczyną sukcesu serii MPK była legenda stojącej za nią marki, to jednak nie da się ukryć, że w dniu swojej premiery posiadały one wszystko czego potrzebował przeciętny użytkownik.

Świat technologii muzycznej rozwija się jednak nieustannie, nie czekając przy tym na nikogo, przez co dziś klawiatury z serii MPK mogą wydawać się nieco archaiczne (mimo iż niektóre z nich mają mniej niż dwa lata). Firma Akai postanowiła więc nieco odświeżyć cztery najpopularniejsze kontrolery z serii.

Nowe pełnowymiarowe klawiatury (MPK 225, 249 i 261) zyskały odświeżone zestawy padów, wzorowane na tych z MPC Renaissance, nowy layout przycisków funkcyjnych, przystosowany do współpracy z współczesnym oprogramowaniem muzycznym, tryb tabletowy (zmniejszający zapotrzebowanie na prąd) oraz możliwość wysyłania zarówno komunikatów MIDI jak i makr klawiaturowych. Odświeżona wersja MPK Mini zyskała natomiast niewielki joystick, zastępujący koła pitch i modulacji, nowe pady (ponownie wzorowane na Renaissance) oraz nieco odświeżony layout przycisków funkcyjnych.

Za poszczególne klawiatury przyjdzie nam zapłacić odpowiednio $249.99, $399.99 i $499.99 za modele MPK 225, 259 i 261, oraz $99.99 za MPK Mini. Oficjalna data premiery nie jest jeszcze znana.

Akai MPK 261

Akai MPK 249

Akai MPK 225

Akai MPK MIni