AKAI zapowiada dwa nowe kontrolery z serii L

lseries_homepage1

Kontrolery LPD8 i LPK25 trafiły do sprzedaży siedem lat temu i chociaż nie wyróżniały się niczym szczególnym pod względem funkcjonalności, to jednak niska cena i kompaktowe wymiary zapewniły im całkiem sporą popularność wśród użytkowników. Już niedługo do sprzedaży trafią ich nowe, odświeżone wcielenia.

Główną zmianą w stosunku do oryginalnych edycji będzie możliwość bezprzewodowej łączności za pomocą technologii Bluetooth LE MIDI. Konieczność wyposażenia kontrolerów w moduły Bluetooth i miejsca na baterie (oba urządzenia mogą być zasilane za pomocą trzech baterii AA lub kabla USB) zaowocowała widocznym zwiększeniem rozmiarów. Na plus należy zaliczyć za to nowe obudowy, które sprawiają wrażenie znacznie solidniejszych od tych z pierwszej edycji. Na tym jednak kończą się różnice pomiędzy nowymi a starymi wcieleniami kontrolerów. Wszystkie pozostałe elementy, takie jak liczba padów, klawiszy, przycisków i pokręteł, pozostały bez zmian. W pamięci obu urządzeń nadal będzie można też zapisać cztery zestawy ustawień, do edytowania których posłuż oprogramowanie dostępne na platformy macOS i Windows.

Niestety, data premiery i cena nowych kontrolerów z serii L nadal pozostaje tajemnicą. Trudno jednak spodziewać się, że wersje bezprzewodowe zachowają niskie ceny swoich poprzedników. Niezbyt jasna jest też kwestia kompatybilności z różnymi systemami operacyjnymi. Większość materiałów prasowych wspomina, że łączność bezprzewodowa będzie działać jedynie z iOS i macOS, jednak w zapowiedzi LPD8 pojawia się też informacja o możliwości współpracy z Windowsem. Biorąc pod uwagę, że Microsoft wprowadził niedawno w swoim systemie wsparcie dla Bluetooth LE MIDI, taka opcja wydaje się jak najbardziej prawdopodobna. Więcej informacji na temat obu kontrolerów znajdziecie na poświęconych im stronach internetowych: LPK25 Wireless i LPD8 Wireless.