Akai Fire – nowy kontroler dla programu FL Studio


Mimo iż FL Studio od wielu lat pozostaje jednym z najpopularniejszych DAW, na rynku nie znajdziemy obecnie zbyt wielu kontrolerów MIDI zaprojektowanych z myślą o współpracy z tym programem. Do tego niewielkiego grona zalicza się jednak Fire – nowy kontroler firmy Akai Professional.

Główną część górnego panelu kontrolera zajmuje siatka 64 niewielkich, czułych na siłę nacisku padów z kolorowym podświetleniem, ułożonych w sposób przypominający sekwencer krokowy będący jednym z podstawowych narzędzi w FL Studio. Oprócz tego na wyposażeniu kontrolera znalazło się pięć enkoderów, niewielki wyświetlacz oraz zestaw przycisków funkcyjnych.

Jak nietrudno się domyślić, podstawowym zadaniem Fire jest obsługa wspomnianego sekwencera. Za jego pomocą możemy jednak także m.in. sterować wirtualnymi instrumentami (chociaż niewielki rozmiar padów może to nieco utrudniać), kontrolować parametry instrumentów i efektów, obsługiwać mikser (w bardzo uproszczony sposób, ale to zawsze coś), odpalać klipy w trybie Performance Mode, przeglądać bibliotekę programu oraz sterować sekcją transportu. Co ciekawe, FL Studio jest w stanie obsłużyć jednocześnie aż cztery egzemplarze Fire.

Akai Fire został wyceniony na 199 USD. W zestawie z kontrolerem otrzymamy też uproszczoną wersję programu FL Studio, noszącą nazwę Fruity Fire Edition. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na jego oficjalnej stronie internetowej.