Akai zapowiada trzy nowe kontrolery z serii APC

APC40 MKIISeria kontrolerów APC zadebiutowała na rynku w 2009 roku, rozpoczynając tym samym, do spółki z Launchpad’em, trwającą do dziś modę na produkcję kontrolerów dedykowanych oprogramowaniu Ableton Live. Teraz, pięć lat po premierze oryginału, nadeszła wreszcie pora na zasilenie serii odrobiną świeżej krwi. Firma Akai Professional zapowiedziała więc, że na tegorocznych targach MusikMesse zaprezentowane zostaną aż trzy nowe modele z serii APC.

Pierwszym z nich jest druga generacja kultowego już w pewnych kręgach kontrolera Akai APC 40. Nowe wcielenie zostało wyraźnie odchudzone, głównie poprzez zmianę rozłożenia enkoderów obrotowych, oraz zmodyfikowany kształt padów  (które zyskały również podświetlenie RGB). Wszystkie najważniejsze funkcje znane z oryginału zostały jednak na szczęście zachowane, dzięki czemu nowe wcielenie APC 40 powinno przypaść do gustu zarówno nowym jak i dotychczasowym fanom serii.

APC40 MKII

Kolejną z zapowiedzianych nowości stanowi kontroler APC Mini, będący swego rodzaju odpowiedzią firmy Akai na popularny Launchpad. Podobnie jak w produkcie firmy Novation mamy tu do czynienia z 64 padami zaprojektowanymi z myślą o wyzwalaniu klipów w programie Live i kilkunastoma przyciskami funkcyjnymi. Propozycja Akai dodaje do tego 9 faderów, zachowując przy tym kompaktowe wymiary całości (ponownie oszczędzając miejsce poprzez zastosowanie prostokątnych padów). APC Mini może się więc okazać naprawdę poważnym pretendentem do tytułu najlepszego kompaktowego kontrolera do obsługi programu Ableton Live.

APC Mini

Ostatnią z trzech nowych propozycji firmy Akai Professional stanowi APC Key 25, będąca kompaktową, dwuoktwową klawiaturą sterującą, wyposażoną w siatkę prostokątnych padów służących do wyzwalania klipów w programie Ableton Live, kilkanaście przycisków funkcyjnych oraz zestaw ośmiu potencjometrów obrotowych. Ponownie więc mamy tu do czynienia z odpowiedzią na produkty Novation, a konkretniej zeszłoroczne Launchkey Mini/Launchkey 25.

APC Key 25

Wszystkie nowe kontrolery z serii APC będą urządzeniami typu class compliant, co oznacza, że nie będą one wymagały instalacji żadnych dodatkowych sterowników. Do każdego urządzenia zostanie również dołączona okrojona wersja programu Ableton Live oraz zestaw sampli i wtyczek. Przewidywana cena poszczególnych kontrolerów to odpowiednio $399.99, $99.99 i $129.99, a do sprzedaży trafią one latem tego roku.

[Aktualizacja 14.03.2014]

Na kanale firmy Akai pojawił się pierwszy materiał wideo promujący kontroler Akai APC 40 Mk2. Jego autorem jest nie kto inny jak nasz rodak tworzący pod pseudonimem Carl Rag. Gratulujemy!