Akai zapowiada dwa nowe kontrolery DJ-skie

AMX front
Firma Akai Porfessional w środowisku muzyków znana jest głównie za sprawą swoich kultowych samplerów z serii MPC i całkiem pokaźnej kolekcji kontrolerów MIDI (chociaż oczywiście w jej ofercie znajduje się również wiele innych rodzajów sprzętu). Teraz jednak postanowiła ona wejść również na rynek sprzętu DJ-skiego, i trzeba jej przyznać, że było to prawdziwe wejście z przytupem.

Dwa nowe kompaktowe kontrolery zaprezentowane dziś przez Akai może i nie stanowią bowiem żadnej rewolucji, ale trzeba przyznać, że prezentują się naprawdę solidnie. Pierwszy z nich, noszący nazwę AMX, zaprojektowany został z myślą o kontroli sekcji miksera i transportu w programie Serato DJ. O ile kontrolery tego typu zwykle projektowane są z myślą o mobilnych DJ-ach, którzy potrzebują czegoś niewielkiego i lekkiego w zastępstwie za duży i nieporęczny mikser, o tyle AMX tworzony był raczej z myślą o turntablistach. Na jego „pokładzie” znajdziemy bowiem nie tylko mini innoFader, ale też wbudowany interface Audio współpracujący z płytami z kodem czasowym. Funkcja ta wymagać będzie jednak wykupienia rozszerzenia Serato DJ DVS Expansion Pack, zapowiedzianego przez Serato na wrzesień i kosztującego $99 (podobną funkcjonalność otrzymają również Numark N4 i Denon MC6000mkII). Wiele wskazuje też na to, iż AMX będzie mógł funkcjonować również jako samodzielny mikser, choć nie jest to informacja potwierdzona.

AFX frontDrugim kontrolerem zapowiedzianym dziś przez Akai jest AFX, zaprojektowany z myślą o bardziej rozbudowanej obsłudze sekcji transportu, efektów, pętli, zapowiedzianego niedawno rozszerzenia Flip i kilku innych funkcji. Urządzenie zostało więc wyposażone w obowiązkowe w dzisiejszych czasach, czułe na siłę uderzenia pady z podświetleniem RGB, nieco mniej popularny, aczkolwiek całkiem przydatny pasek dotykowy, niewielki wyświetlacz i całą gamę potencjometrów i przycisków. AFX może więc stanowić świetne uzupełnienie nie tylko dla swojego brata, ale też dla każdego innego setupu, zwłaszcza wykorzystującego systemy DVS.

Niestety, firma Akai nie zdradziła jeszcze przewidywanej ceny żadnego z nowych kontrolerów, jednak biorąc pod uwagę oferowane przez nie możliwości i popularność stojącej za nimi marki można przewidzieć, że raczej nie będą one należały do tanich. Oba urządzenia do sprzedaży trafią jesienią tego roku. Więcej informacji na ich temat znajdziecie na oficjalnej stronie producenta.