Akai prezentuje Advance – klawiatury sterujące wyposażone w kolorowy wyświetlacz

Advance 49O tym, że rok 2015 upłynie nam wszystkim pod znakiem kolorowych wyświetlaczy montowanych w kontrolerach, nie trzeba chyba przekonywać nikogo. Gdy w zeszłym roku do sprzedaży trafiło Maschine Studio, a niewiele później dołączyły do niego Numark NV i Traktor Kontrol S8, wiadomo było, że już niedługo inni producenci pójdą za ciosem i wypuszczą na rynek urządzenia wyposażone w kolorowe wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości. Palma pierwszeństwa przypadła w tym roku firmie Akai Professional, która zaprezentowała dziś Advance – nową serię klawiatur sterujących.

Już na samym wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że wspomniana firma poważnie potraktowała nowy projekt i zadbała o to, by wyświetlacz nie był jedynie ładnie wyglądającym dodatkiem, ale też całkiem przydatnym narzędziem. Wszystko za sprawą aplikacji Virtual Instrument Player (VIP), która będzie stanowić swego rodzaju „kontener” na wirtualne instrumenty VSTi. Po załadowaniu w nią naszych ulubionych wtyczek będziemy mogli bez problemu przeglądać naszą bibliotekę instrumentów przy pomocy samego kontrolera, wybierać interesujące nas pozycje i modyfikować ich parametry za pomocą znajdujących się na jego powierzchni pokręteł i przycisków. VIP pozwoli nam również przygotowywać gotowe zestawy instrumentów, co może okazać się nieocenioną pomocą dla klawiszowców chcących wykorzystać Akai Advance podczas występów na żywo. Virtual Instrument Player będzie mógł działać jako samodzielna aplikacja bądź jako wtyczka VST, AU lub AAX. Każde urządzenie wyposażone zostanie dodatkowo w pakiet wirtualnych instrumentów firm AIR i SONiVOX o wadze 16 GB.

Pozostałe elementy kontrolera prezentują się dość standardowo. Każdy z trzech dostępnych modeli zostanie wyposażony w osiem potencjometrów obrotowych typu endless, tyle samo czułych na siłę uderzenia padów wyposażonych w podświetlenie RGB, koła pitch i modulacji oraz całą masę przycisków funkcyjnych. Każda z klawiatur wyposażona zostanie w półważone klawisze. Kontrolery dostępne będą w trzech standardowych rozmiarach: 25, 49 i 61 klawiszy, które kosztować będą odpowiednio $399.99, $499.99 i $599.99. Do sprzedaży trafią one w ciągu kilku najbliższych miesięcy.