Akademia Dźwięku 2.0 – nowe sposoby na naukę produkcji muzycznej przez internet

Warszawska Akademia Dźwięku to jedna z najstarszych szkół produkcji muzycznej w Polsce. Od dwunastu lat nie tylko szkoli ona nowe pokolenia producentów muzycznych, ale też organizuje różne inicjatywy dla lokalnych artystów – spotkania, wykłady, konkursy czy prezentacje sprzętu. Jako jedna z pierwszych placówek tego typu eksperymentowała ona z możliwością wykorzystania internetu w edukacji muzycznej, zakładając oficjalny kanał w serwisie YouTube i publikując tam różnego rodzaju poradniki i wykłady. Teraz jednak zdecydowała się ona pójść o krok dalej, uruchamiając całkowicie nową autorską platformę e-learningową oraz nowy system kursów realizowanych za pośrednictwem internetu.

Do niedawna by wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez Akademię Dźwięku trzeba było osobiście pofatygować się do ich siedziby, co utrudniało bądź wręcz uniemożliwiało niektórym osobom podjęcie nauki. Wprowadzona właśnie nowa oferta kursów online rozwiązuje ten problem, pozwalając wszystkim chętnym brać udział w zajęciach niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Wystarczy, że mają dostęp do internetu, mikrofonu, kamery (wystarczą te wbudowane w większość współczesnych laptopów, tabletów i smartfonów) i słuchawek. Użytkownicy, którzy zdecydują się na taką opcję, będą mogli łączyć się na żywo z instruktorem prowadzącym kurs oraz innymi uczniami, symulując w ten sposób grupowe zajęcia odbywające się w szkolnej pracowni.

Takie rozwiązanie łączy ze sobą wygodę zwykłych kursów internetowych z wszystkimi zaletami grupowych lekcji z nauczycielem. Kursanci mogą na bieżąco zadawać pytania, prosić o pomoc lub wyjaśnienie jakichś trudniejszych kwestii oraz uczyć się od siebie nawzajem pracując w grupie, wspólnie rozwiązując problemy i dyskutując o przedstawianych zagadnieniach. Jednocześnie robią to wszystko w dogodnym dla siebie miejscu (chciałbym dopisać też „i czasie”, ale jak na razie zajęcia online prowadzone będą tylko w środy wieczorem – być może w przyszłości pojawią się kursy realizowane w innych dniach i godzinach), korzystając z własnych komputerów i sprzętu.

Akademia Dźwięku oferuje też możliwość umówienia się na zajęcia indywidualne w trybie online. W tym przypadku godziny zajęć oraz zagadnienia poruszane w trakcie kursu dostosowywane są do potrzeb ucznia. Jest to więc całkiem ciekawa propozycja dla nieco bardziej zaawansowanych osób, chcących podszkolić się w jakichś konkretnych tematach związanych z produkcją muzyki.

Oprócz nowych kursów realizowanych online Akademia Dźwięku przygotowała też dla swoich klientów nową autorską platformę e-learningową, noszącą nazwę Sound Lab, z której będą mogli korzystać zarówno uczestnicy kursów internetowych jak i „stacjonarnych”. Za jej pośrednictwem użytkownicy zyskają dostęp m.in. do dodatkowych materiałów dydaktycznych, poradników, darmowych sampli i wtyczek, zestawów różnego rodzaju zadań i ćwiczeń oraz testów i quizów pozwalających sprawdzić i utrwalić wiedzę zdobytą w trakcie zajęć. Sound Lab ma też dodatkowo funkcjonować jako swego rodzaju portal społecznościowy i forum dla uczestników kursów, mający im ułatwić kontakt z nauczycielami i sobą nawzajem. Za pomocą tej platformy będą oni więc mogli np. dyskutować na tematy związane z zajęciami, zadawać związane z nimi pytania oraz prezentować innym efekty swojej pracy.

Osoby zainteresowane kursami internetowymi w Akademii Dźwięku znajdą więcej informacji na ich temat na oficjalnej stronie internetowej szkoły. Obecnie trwa nabór do pierwszej grupy tego typu, skierowanej do osób początkujących. Zajęcia te rozpoczną się w marcu i będą trwały do lipca, obejmując łącznie 60 godzin pracy z nauczycielem (20 spotkań po 3 godziny każde) oraz 60 godzin samodzielnych ćwiczeń z wykorzystaniem platformy Sound Lab (o której możecie przeczytać więcej tutaj).

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat Akademii Dźwięku i prowadzonych tam zajęć polecam też przeczytać nasz wywiad z założycielem tej szkoły – Mateuszem Telegą.