Jennifer Hruska prezentuje możliwości klawiatury Akai Pro Advance

AdvanceAkai Professional Advance to bez wątpienia jedna z najciekawszych nowych klawiatur sterujących zaprezentowanych podczas tegorocznych targów NAMM (a właściwie na kilka dni przed nimi). Głównymi cechami wyróżniającymi ją na tle konkurencji są wbudowany kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości oraz dedykowana wtyczka Virtual Instrument Player – ułatwiająca zarządzanie naszymi ulubionymi wirtualnymi instrumentami z poziomu kontrolera.

Jak nietrudno zgadnąć seria Advance została odebrana przez osoby śledzące rynek klawiatur sterujących jako wyraźna odpowiedź na zaprezentowaną kilka miesięcy wcześniej serię Komplete Kontrol S firmy Native Instruments. Oba modele starały się bowiem kusić potencjalnych nabywców perspektywą łatwej, wygodnej i intuicyjnej obsługi wirtualnych instrumentów bez konieczności sięgania po myszkę (a nawet bez patrzenia w ekran komputera). Początkowo mogło się wydawać, że to produkt Akai wygra ten pojedynek, gdyż oferował on użytkownikom możliwość korzystania z wszystkich wtyczek VST, a nie tylko tych wybranych przez producenta, jednak zapowiedziane niedawno aktualizacje firmware klawiatur firmy NI sprawiły, że Advance straciły tą ważną przewagę.

Kilka dni temu na oficjalnym kanale magazynu AskAudio pojawiła się prezentacja modelu Advance 49 poprowadzona przez Jennifer Hruska z inMusic (firmy posiadającej obecnie prawa m.in. do marek Akai, Numark, Denon, Alesis i M-Audio), jedną z projektantek kontrolera Akai Advance i wtyczki Virtual Instrument Player. Podczas trwającego nieco ponad 20 minut nagrania dokładnie wyjaśniła ona jakie możliwości oferuje nam ten duet, w jaki sposób się go obsługuje oraz czym wyróżnia się on na tle konkurencji (nie szczędząc przy tym wyraźnych aluzji do wspomnianych wcześniej klawiatur Komplete S). Trzeba przyznać, że Akai Advance prezentuje się naprawdę interesująco, zarówno dla osób poszukujących klawiatury do pracy w studio jak i tych potrzebujących kontrolera do występów na żywo. Niestety, dokładna data premiery nowych klawiatur sterujących firmy Akai wciąż pozostaje tajemnicą.